Децентралізація в Україні

В основних документах БІБЛІОТЕКИ зазначено, що наш просвітницький, інформаційний та дозвіллєвий заклад нерозривно пов’язаний із територіальною громадою Києва. Наші книжкові фонди та приміщення є її власністю, від неї ми отримуємо кошти на оновлення наших інтер’єрів та на статутну діяльність. Тому закономірно, що на нашому офіційному сайті відкривається інформаційний розділ, присвячений темі, актуальній для всіх без винятку українських територіальних громад. Отже, запрошуємо читати про те, що собою являє та що дає децентралізація влади в Україні.

У часи СРСР з розподілом владних повноважень і державного бюджету було  все зрозуміло – майже всі рішення приймалися в Москві, звідти керували майже всіма наявними в Україні підприємствами, туди перераховувалися податки та прибутки. Після здобуття Незалежності Україна успадкувала такий принцип розподілу влади та повноважень. Однак досить швидко з’ясувалося, що централізована влада після приватизації підприємств та падіння обсягів надходжень до бюджету стала неефективною. Тому децентралізація нині є однією з наймасштабніших реформ, розпочатих сьогодні в Україні.

Суть децентралізації – в перерозподілі бюджетних надходжень та повноважень на користь місцевих громад. Це означає, зокрема, фінансування з місцевих бюджетів дедалі більшого обсягу соціальних, медичних, освітніх та культурних послуг, а також передачу на місцевий рівень управління ними.

Безпосередньо для нашої  БІБЛІОТЕКИ децентралізація означає перш за все могутній стимул надавати більш якісні культурні, освітні та соціальні послуги. Наш заклад уже не може існувати та отримувати фінансування тільки тому, що він уже працює дуже давно (між іншим, у 2019 році ми відзначаємо наше 100-річчя, але зараз мова не про це:); або тільки тому, мовляв, що в місті Києві обов’язково має бути якась центральна бібліотека  для дітей. Ми повинні переконати наших читачів, а через них і всю міську громаду Києва, що БІБЛІОТЕКА життєво необхідна нашій столиці. Не можна бути відкритим і гостинним сучасним європейським містом, не маючи якісних та доступних публічних просторів; не можна вважати себе освіченим містом, не даючи доступу до сучасних добрих книжок; не можна бути містом, дружнім до сім’ї та дитинства, не вкладаючись у розвиток інфраструктури сімейного та дитячого дозвілля.

Переважне число тих, хто користується БІБЛІОТЕКОЮ та її інформаційними ресурсами, є виборцями, які у визначені законодавством терміни обирають столичну міську владу. Бути відповідальним виборцем в наші дні означає не тільки приходити на дільниці й укидати бюлетень до урни, а й мати необхідні знання про те, як працює місцева влада та які вона має повноваження. Тому запрошуємо читати нову тематичну сторінку офіційного сайту БІБЛІОТЕКИ – Децентралізація в Україні.