Комп’ютерний клас

У нашій бібліотеці працює комп’ютерний клас, що складається з чотирьох комп’ютерів, під’єднаних до мережі Інтернет. Нічого незвичайного, – скажуть ті з наших читачів, хто має приблизно такий самий комп’ютер у себе вдома. Але це насправді не зовсім так.
IT-мережа Центральної бібліотеки ім. Тараса Шевченка, до якої входить комп’ютерний клас, має суттєві відмінності від переважної більшості домашніх, корпоративних та навчальних обчислювальних систем. У нашій читальні немає жодного стаціонарного ПК або ноутбука, який працював би на операційній системі із сімейства Microsoft Windows. Як багато освітніх, наукових та публічних сервісів та установ по всьому світу, ми користуємося операційною системою Linux.


Бібліотека переконалася в правильності такого рішення після червневої (2017 року)  кібератаки вірусу Petya. На відміну від кількох крупних банків, поштових служб і навіть одного з аеропортів, наша комп’ютерна мережа не зазнала жодних ушкоджень. Перехід на Linux дозволив зекономити немалі кошти на закупці та оновленні антивірусних програм.


Крім переваг для бібліотеки, є й немало переваг для Вас, тобто для користувачів нашого комп’ютерного класу. У програмному середовищі Linux доступні тисячі безкоштовних програм, серед яких не тільки функціональні аналоги застосунків з пакету Microsoft Office. Наприклад, на кожному нашому комп’ютері встановлений текстовий редактор Libre Writer який може робити все або майже все, що вміє робити Microsoft Word. Так само є програма Libre Impress, в якій можна створити медійну презентацію —вона є функціональним аналогом Microsoft Power Point. Для підготовки фотографій до публікації в соцмережах замість Adobe Photoshop можна використати Gimp. Безкоштовними є й програми з більш “просунутим” призначенням — наприклад, Audacity для монтажу аудіотреків або Openshot для монтажу відео.


У середовищі Linux є багато не тільки прикладних, а й навчально-ігрових застосунків. Перш за все мова про величезну колекцію простих розвиваючих ігор для дітей від трьох років у Gcompiz. Тут є застосунки різних жанрів — тренажери миші та клавіатури, пазли, вправи на запам’ятовування літер та слів, причому як українських, так і англійських. Є дитяча “малювалка” Tux Paint із симпатичним пінгвінчиком Туксом у “головній ролі”. Тукс, до речі, ще граючи навчить додавання, віднімання та таблички множення — варто лишень запустити гру-аркаду Tux Math.

Щоб врятувати рідне місто від космічної навали, пінгвінчику Туксу в грі Tux Math потрібно блискавично вирішувати математичні приклади. До речі, Ви можете вибрати не тільки початковий рівень складності 🙂

А ще серед найкращих освітніх програм під Linux є справжній, абсолютно реалістичний настільний планетарій Stellarium. Він покаже Сонце, Місяць, сузір’я та мільйони зірок, а також усі планети Сонячної системи. Функціонал програми дозволяє побачити неймовірно красиве зоряне небо із Чумацьким шляхом не тільки за хмарної погоди, але й навіть удень!


Як вже зазначалося, у нас є доступ до мережі Інтернет, в якій Ви знайдете чимало інформаційних, пошукових та прикладних сервісів. Відтак наш комп’ютерний клас є чудовим місцем для знайомства як із корисними ресурсами Інтернету, так і з перевагами операційної системи Linux.