З нагоди 206-річчя з дня народження Тараса Шевченка в БІБЛІОТЕЦІ відкрилася виставка “Кобзарів”. Втім, цього року ми хочемо показати не тільки різні видання цієї найбільш знакової книги в Україні. Нам залежить на тому, щоб наші читачі побачили також книжки, що розширюють тематичні горизонти Шевченкової поезії, вказують на сучасність та актуальність її тематики та стилістики.
Однією з них є ілюстрована енциклопедія “Шевченко від А до Я”, написана видатним українським науковцем-філологом Леонідом Ушкаловим та графічно опрацьована художницею Анастасією Стефурак. Кожне слово – якесь винятково важливе для творчості Кобзаря поняття, і серед них – жодного заяложеного, банального. Закликаємо прийти та поглянути, яке слово Леонід Ушкалов добрав, наприклад, до літери “Ь” (м’який знак) 🙂
Поезія Тараса Шевченка у форматі коротких відеороликів на Youtube? Власне, чому ні – подумала популярна тележурналістка Яніна Соколова й підготувала до друку книжку “Шевченко на кожен день”. Якщо мати в руках смартфон із програмою-сканером QR-кодів, то ці відео можна тут-таки й переглянути. Озираймося у минуле й плануймо/зазираймо у майбутнє, тримаючи в пам’яті рядки з “Кобзаря”.
Ще у нас є чудове англомовне видання “Катерини” Тараса Шевченка з ілюстраціями Миколи Толмачова. Митець жорстко, але водночас гранично чітко артикулює нові сучасні смисли шевченкового твору. Через романтичну стилістику ХІХ ст. у Тараса проростає одна з магістральних тем ХХ століття – особиста протидія несвободі та окупантові. Ситуація, в яку потрапляє Катерина неприємна, але ще не трагічна. За століття в українській громаді виробився певний алгоритм дій, і якби партнером Катерини у коханні був українець, вона могла б жорстко качати права й відносно легко домоглася б заміжжя. Та на місці “свого” українського хлопця опинився окупант, насправді чужий та підступний. Але й це насправді ще не трагедія. Найгірше, що сталося в цій ситуації – що й сама Катерина, й батьки, й громада з якогось поклику колективного несвідомого вирішили, що найпростіше (найбезпечніше, найбільш морально – виправдань може бути багато) Катерині стати жертвою. Саме тема жертви – головна в ілюстраціях Миколи Толмачова.