Брудні російські гроші й громадські інтереси початку ХХ століття у сучасних українських ретродетективах

Не одне покоління школярів потай позіхає з нудьги, вивчаючи в курсі історії України боротьбу москвофілів та народовців у Галичині ХІХ століття. Проте насправді ця тема зовсім не заслуговує такого ставлення і, як наслідок, надто поверхового ознайомлення. Поки, на жаль, у школі не всім щастить на просунутих педагогів з історії та української літератури (ця тема також немалою мірою торкається зокрема біографії та творчості Івана Франка).

Зате читачам БІБЛІОТЕКИ щастить з можливістю отримати на свій формуляр сучасні гостросюжетні ретродетективи двох визнаних майстрів жанру в Україні – Андрія Кокотюхи та Богдана Коломійчука. В їхніх романах “Адвокат з Личаківської” та “Експрес до Галіції” діяльність москвофілів у Львові не просто побіжно згадується – вона стає чи не головною пружиною, яка розкручує всю детективну інтригу. Яким чином Кокотюсі й Коломійчукові це вдається?

Після буремного ХХ століття, а також Помаранчевої революції та Революції Гідності практично всі сучасні українці добре знають, що Галичина – регіон, чи не найбільш відданий ідеї Незалежності. Але ще якихось сто п’ятдесят років галицькі регіональні еліти, передусім греко-католицькі священники по селам, масово захоплювалися москвофільством. Нині виглядає дивовижним, що після “Русалки Дністрової” (1836) та суспільно-політичних зрушень 1848 року, після створення Головної Руської ради у Львові стався цей несподіваний кульбіт у 1850-1870-х роках, коли чимала частина галицьких інтелектуалів раптом стала орієнтуватися на російського царя, переводити регіональну пресу, незалежну від австро-угорської імперської вертикалі, на квазіросійське “язичіє” замість живої української мови. Ба більше, тоді по всій Галичині з’явилися прихильники практично тієї самої доктрини про “один народ”, яку нині активно просуває президент держави агресора!

Історики називають кілька причин, чому галичани тоді спокусилися цією трешовою ідеологією. Безперечно, важливими чинниками були тотальна бідність і неосвіченість селян, а також непримиренний конфлікт з польським національно-визвольним рухом. Але є ще один чинник, страшенно цікавий для нинішніх та майбутніх авторів детективної та шпигунської прози. Дуже багатьох, якщо не всіх тогочасних галицьких москвофілів щедро, хоча й нібито цілковито таємно фінансувала державна скарбниця російського імператора. Втім, ця державна таємниця дуже швидко стала секретом Полішинеля і для австро-угорської влади, і для всіх іноземних місій та шпигунів, і для злочинного світу Львова та околиць.

Величезні суми “чорної каси”, які раз по раз заходили до Галичини, спокушали дуже багатьох. Дехто з ласих на російську дармовизну авантюрників заплатив за неї своїм життям, як, наприклад, відомий львівський адвокат Євген Сойка. Молодий київський студент-правник Клим Кошовий, який втік до Львова від переслідування за свою українську культурно-просвітницьку діяльність, був одразу заарештований комісаром полії Мареком Вігурою біля його трупа в його помешканні на вулиці Личаківській. Чи вдасться Климові довести свою невинуватість і знайти справжніх убивць? Читайте у ретродетективі Андрія Кокотюхи “Адвокат з Личаківської” 🙂

Таємничому і впливовому російському політемігрантові графові Орлову вдалося вивезти практично з-під носа царської охранки цілий вагон золота й заховати його за кордоном. І знову величезний скарб починає нестримно вабити авантюрників з різних країн, і знову розкручується ланцюжок вбивств, на перший погляд ніяк не пов’язаних між собою. Чи до снаги комісарові львівської поліції Адамові Вістовичу докопатися до істини? Отримайте гостру інтелектуальну насолоду від детективних, шпигунських і любовних пристрастей у романі Богдана Коломійчука “Експрес до Галіції”!

Кокотюха, А. А.
Адвокат із Личаківської [Текст] : роман / худож.-оформ. Л. П. Вировець. – Харків : Фоліо, 2017. – 283 с.

Коломійчук, Б. В.
Експрес до Галіції [Текст] : роман / обкл. Т. Омельченко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 348 с.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic