У рамках спільного проєкту БІБЛІОТЕКИ та видавництва Book Chef “Кастинг професій” відбулася онлайн-зустріч із доктором філософських наук, професором кафедри філософії та релігієзнавства Національного університету “Києво-Могилянська Академія” Тарасом Лютим. Перш ніж говорити про професійну кар’єру у філософії, ми звернулися до значно більш складної речі – покликання до того чи іншого заняття. Звучить красиво, але крім морального задоволення та здійснення мрій покликання – це також про зусилля, яких потрібно докласти заради подолання перешкод, емоційну готовність відновлюватися після невдач або займатися нудною рутиною, без якої не буває осяянь та відкриттів. Пан Тарас зізнався, що його власний шлях до покликання виявився доволі довгим і закрученим: спочатку було навчання інженерній спеціальності на одному з факультетів НТУУ “Київський політехнічний інститут”, потім гуманітарний факультет НаУКМА, спеціалізація на культурології і лише згодом – прихід до філософії, написання дисертацій, робота викладачем на кафедрі.
Філософія базується на граничних питаннях, які дещо відрізняються від питань, відповіді на які шукають природничі або гуманітарні науки. У звичайному повсякденному житті люди не запитують – що таке буття? чи існує ніщо? чим є пізнання? Однак ми так чи інакше змушені принаймні час від часу давати відповіді – спільними зусиллями чи самотужки, вичерпні й не дуже. Роздумування над ними – не лише інтелектуальна розвага для мудреців. Яскраву ілюстрацію, наскільки це важливо та якою може бути ціна спотворених відповідей, дає філософська спеціалізація пана Тараса – антропологія, тобто дослідження сутності людини та людського буття у світі. Питання “Чим є людина?” здається ніби цілком очевидною, однак маніпуляції із відповідями можуть призводити до появи людиноненависницьких учень та великих історичних катаклізмів. Зокрема, за евфемізмом “остаточне вирішення єврейського питання” у нацистській Німеччині стояло заперечення того, що євреї – теж люди…
Запускайте відео з нашої зустрічі, аби дізнатися, яким чином філософія пов’язана з практично усіма сферами нашого життя, у тому числі з бібліотеками та читанням книжок:), про найкращі філософські факультети українських вишів та про бунтарство Григорія Сковороди
Лютий, Т. В.
Корабель шаленців [Текст] : нариси з культури несамовитості, глупоти і безрозсудства / обкл. Т. Омельченко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 219 с.