Нині про те, яку небезпеку для здоров’я людей у всьому світі, їхнього добробуту та належної якості життя становлять вірусні інфекції, знають практично всі. Пандемія COVID-19 та епідемія ВІЛ/СНІД наочно демонструють марність намагань людства винайти дієві ліки, які б діяли безпосередньо на збудника хвороби. Саме тому такими важливими є запобіжні профілактичні та соціальні заходи, а також всебічна обізнаність про них.
ВІЛ/СНІД – перша вірусна інфекційна хвороба, яка спричинилася до виникнення епідемії. Тоді, на початку та в середині вісімдесятих років двадцятого століття, світ виявився неготовим до ефективної протидії новій загрозі, нова хвороба доволі швидко набула значного поширення в багатьох країнах,у тому числі в Україні. Зважаючи на шляхи передачі збудника – вірус імунодефіциту людини передається виключно від людини до людини через кров та статевим шляхом – потрібні були не тільки медичні, але й соціальні заходи. Однією із болючих проблем у вісімдесяті була агресія суспільства проти ВІЛ-позитивних людей. Їх тоді боялися та уникали приблизно так само, як у лютому-березні 2020-го боялися всіх, хто потенційно міг би бути носієм коронавірусу. Страх та агресія у поєднанні із слабкою обізнаністю населення про безпечну поведінку в умовах нової епідемії – це було дуже погано. Щоб зарадити такому невтішному станові справ, Всесвітня організація охорони здоров’я 1 грудня 1988 року вперше зібрала профільних міністрів з різних країн разом, щоб виробити стратегію виживання людства перед лицем ВІЛ/СНІД. Серед її основних елементів – поширення знань, пропагування профілактики зараження та соціально безпечної поведінки, а також всебічна підтримка ВІЛ-позитивних людей. Форум запропонував щорічно відзначати дату 1 грудня як Всесвітній день боротьби з СНІД та день солідарності з ВІЛ-позитивними людьми. Символом нашої підтримки тим, хто потрапив у біду та живе з ВІЛ, а також пам’яті про тих, хто передчасно пішов з життя через СНІД стала червона стрічка.
За тридцять два роки спільних зусиль вдалося досягти доволі відчутних результатів. Перш за все змінилися практики у медицині та гігієні – застосування одноразових шприців та іншого інструменту стало практично повсюдним, завдяки чому ін’єкційний шлях передачі збудника зведений до мінімуму. У разі вчасної діагностики є доволі непогані можливості підвищити якість життя ВІЛ-позитивних людей, стримуючи розвиток хвороби. Нині людство має пройти найважливішу ділянку шляху заради подолання епідемії – перехід до захищеного сексу. Щоб досягти мети, потрібна складна система взаємопов’язаних заходів: доступність презервативів та якісної діагностики ВІЛ-інфекції, соціальні та правові механізми захисту всіх вразливих груп, формування культури відповідальних статевих стосунків тощо. Оскільки в основі загальновизнаної стратегії боротьби із СНІД лежить обізнаність, то БІБЛІОТЕКА як заклад, покликаний обслуговувати інформаційні потреби міської громади Києва, сьогодні долучається до відзначення Всесвітнього дня боротьби з СНІД та дня солідарності з ВІЛ-позитивними людьми.
Без категорії
Той, хто зумів ненароком змінити усе. До 190-річчя з Дня народження Льюїса Керрола
В наші дні вже нікого не дивує, що деякі дуже поважні дорослі, найчастіше – письменники, що пишуть дуже серйозні книжки, одного дня приходять у дитячу літературу з яким-небудь легковажним і бешкетним твором. Однак казка про Читати далі…