Людину впродовж усього життя оточують кольори. Вони можуть впливати на наш настрій, самопочуття. Особливо чутливі до кольорів діти. Ще в утробі матері немовля позитивно сприймає червоно-рожеве оточення, в якому перебуває.
Споглядання кольорів веселки сприяє збагаченню енергією Сонця, гармонізації почуттів та думок. Запропонуйте дітям обрати кольорову картку, яка їм подобається найбільше. За допомогою орієнтовного емоційного значення кольорів ви зможете визначити, чи відповідають їхні почуття обраному кольору:
- жовтий – радість;
- червоний – щастя;
- синій – образа, зосередженість;
- зелений – спокій:
- голубий – замріяність;
- сірий – сум;
- помаранчевий – піднесення, радісне здивування;
- коричневий – утома.
Ставлення до кольорів виражається в малюнках дітей. Найчастіше вони обирають кольори з характеристикою «яскравий», «світлий», «чистий». Яскраві кольори радують, приваблюють. Вони не дратують, а навпаки, заспокоюють, дають можливість почуватися комфортно. До похмурих, холодних, темних відтінків діти вдаються тоді, коли дорослі пропонують їм намалювати щось неприємне.
Здавна відомо, що колір може лікувати. На цьому явищі базується така оздоровча практика, як кольоротерапія.
Кольоротерапія – це цілеспрямований вплив кольором на самопочуття, фізіологію людини; метод психологічного лікування з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів.
Розглянемо, як різні кольори впливають на організм.
Червоний колір — це колір дії. Він випромінює тепло, активізує сили організму. Цей колір стимулює серцеву діяльність, активізує обмін речовин. Але з ним треба бути обережним: тривала його дія може призвести до перевтоми та роздратування.
Помаранчевий колір — це суміш червоного і жовтого. Його вплив характерний тим, що підвищує настрій, стимулює робочу активність і втомлює не так сильно, як червоний. Психологи рекомендують використовувати його для оформлення дитячих кімнат. Помаранчевий прийнято називати кольором сонця. Він відновлює втомлений організм після важкого трудового дня, дає відчуття тепла і затишку в домі.
Жовтийколір — колір сонця, радості та оптимізму. Чудовий колір для профілактики депресій. Якщо, наприклад, помаранчевий сприяє виходу з депресивного стану, то жовтий запобігає його розвиткові. Сприяє зміцненню нервової системи та зору.
Жовтий традиційно вважається кольором людей, легких на підйом. Він пробуджує жагу знань. Стимулює прагнення пізнавати, вивчати, пізнавати щось нове. Спонукає кудись йти, їхати, вирушати в подорожі.
Жовтий колір допомагає при здачі іспитів, коли потрібна гранична концентрація уваги і здатність запам’ятовувати великі обсяги тексту. Людям творчих професій жовтий колір дарує натхнення.
Зелений колір — належить до холодної гами, хоча й найм’якший з неї. Він заспокоює, але майже не гальмує життєві процеси організму.
Зелений колір доречний у будь-якій ситуації. Це колір природної гармонії. До того ж він корисний для очей.
Синій – антипод червоного. Він гальмує будь-яку активність. Знижує тиск, температуру. Знижує робочу активність. Має заколисливий ефект. На Сході він символізує істину і спокій. Синій колір допомагає очистити свідомість від непотрібних думок, заспокоїть тривогу.
Блакитний – синій з білим. Цей колір теж має заспокійливий ефект, але не настільки сильний, як у синього. Його часто використовують для оформлення офісних приміщень, бо він допомагає зібратися з думками, зосередитись і гасить емоції.
Блакитний колір має властивість усувати страхи, тривогу. Однак фахівці відзначають його негативний вплив на людей зі зниженим тиском.
Фіолетовий – його довгий вплив на людину загрожує появою постійного відчуття втоми. Фіолетовий колір чудово знімає напругу. Крім того, він допомагає знайти вихід з творчої кризи і зняти нервове перезбудження.
Сірий, чорний, коричневий – депресивні кольори. Їх не можна застосовувати в оформленні житлових приміщень.
Білий – фактично це відсутність кольору. Проте на психологічному рівні потреба в білому – це потреба захиститися; приховати емоції і поставити між собою і людьми бар’єр.
За допомогою кольоротерапії можна правильно організувати простір для роботи, навчання, відпочинку тощо, розібратися з психологічними особливостями дитини, станом її здоров’я.
Фахівці рекомендують використовувати колір як “кольоровий пляж”, експериментувати, грати з кольором (розфарбувати себе вигаданим пензликом). Можна використовувати кольорові тканини, прикладаючи їх до тіла.
________
Зображення: pogoda24.in.ua