БІБЛІОТЕКА припасла до Дня знань 1 вересня один чудовий книжковий антидепресант для школярів, їхніх вчителів і батьків
Ще у січні цього року БІБЛІОТЕКА взяла участь у непересічній події – церемонії присудження нагород і відзнак найкращим дитячим і підлітковим книжкам 2020 року від порталу Барабука. Ми тоді вручили й свою спеціальну відзнаку – її отримала відома дитяча авторка Галина Ткачук за книжку “Школознавство”. І от саме сьогодні, у День знань 1 вересня маємо чи не найкращу нагоду розповісти, чому це ми вирішили нагородити книжку, яка своєю назвою нагадує якийсь нецікавий підручник…
Асоціація з підручником невипадкова: “Школознавство” – це інформаційно-пізнавальне видання для дітей та підлітків, за яким за великого бажання можна провести якийсь шкільний спецкурс або факультатив. А от щодо нецікавості, то БІБЛІОТЕКА рішуче відкидає такі закиди. Так, ми ось тут зараз чесно напишемо, що книжка Галини Ткачук і справді може містити негативні емоції, але нудьга жодним чином не входить до їх числа. Ось що написано у передмові:
“Якщо ви вважаєте, що ваша школа найгірша найкраща в світі…
…що у вас – найвимогливіші вчителі усіх часів і народів;
…що предмети, які ви вивчаєте, найнезрозуміліші;
…а домашні завдання найбільші та найскладніші…
…то вам, безсумнівно, треба прочитати цю книжку!
І, до речі, якщо ви любите жахастики, вам теж сюди. Бо наша книжка – про школи, які існували у наших краях у різні часи. І як ви можете переконатися далі, мало що може зрівнятися за жахливістю зі школами, до яких ходили наші пра-пра-пра-пра-бабусі та пра-пра-пра-пра-прадідусі”
Звідки беруться шкільні жахи минулого й сучасності? Галина Ткачук впевнена, що з майбутнього, але не того майбутнього, де міжпланетні пілотовані польоти й просунуті біороботи, а того, яке чекало й чекає дітей, коли вони виростуть. Дорослим завжди хочеться, що кожне наступне покоління краще підготувалося до халеп, з якими вони самі ніяк не можуть упоратися. Ми ж всі добре знаємо, якими впертими бувають дорослі, особливо в примушуванні, тобто надиханні дітей до навчання.
Але правдою є також і те, що людство ніколи не отримало б нинішніх вражаючих технологічних, цивілізаційних і культурних досягнень, якби у галузі шкільництва покладалося б лише на брутальний або й навіть лагідний примус. Власне, Галина Ткачук розкаже, як креативили вчителі та їхні учні минулих епох. Навіть такі звичні у наші дні речі, як оцінювання успішності спочатку за п’яти-, а потім і дванадцятибальною системою, поділ навчального часу на уроки та перерви, а учнівської громади – на класи, поява підручників, класних дошок, зошитів, свого часу були справжнім проривом.
За тридцятилітній період Незалежності України всі ми не можемо не відзначити позитивних змін у шкільній та університетській освіті. Нинішнє покоління школярів має набагато більше свободи у виборі майбутньої професії, вони мають більше знань попри те, що менше зазубрюють параграфи з підручників. Галина Ткачук, розповідаючи про виклики й досягнення учнів та освітян минулих епох, переконує – це тільки початок. Її “Школознавство” – дуже мотивуюча книжка, яка може непогано допомогти всім учасникам освітнього процесу легко стартувати у вересні.
Ткачук, Г.
Школознавство [Текст] / іл. Ю. Твєрітіної. – Київ : Портал, 2020. – 63 с.