“Не знаю, як щодо абсолютно всіх фейків, але неправдиві повідомлення, що стосуються дітей, мають спростовуватися усі”, – переконана одна із спікерок нашого вступного інструктажу з медіаграмотності для батьків, редакторка інформаційної кампанії “По той бік новин” Альона Романюк. Мотивація людей, які запускають неправдиві повідомлення в соцмережах, може бути найрізноманітнішою, але в цілому позитивні фейки-розваги, як у розглянутому нами прикладі з “перейменуванням” села Жовтневого на Запоріжжі на честь Майкла Джексона, трапляються досить рідко. Частіше такі повідомлення є зброєю в інформаційній війні й тому спрямовані на те, щоб одразу сильно вдарити негативною емоцією – тривогою, злістю, обуренням. Їхня тематика й справді переважно пов’язана з дітьми та підлітками, і якщо шквал фейків з “чорними машинами на польських номерах, що забирають дітей на органи” нині вже не тривожить, як раніше, то різноманітні історії про наркотики-“цукерки” в школах постійно в тренді. А між тим існують всього три простих дії, які допоможуть успішно виявляти й спростовувати брехню в мас-медіа. Достатньо лишень вимкнути емоції, знайти або дочекатися офіційного підтвердження або спростування, докопатися до першоджерела інформації. Докладніше про це тут.
Фейки – далеко не єдиний механізм завдавання шкоди за допомогою мас-медіа. Менш масовим і помітним, натомість з набагато більшою руйнівною силою є цькування в месенджерах та соціальних мережах – кібербулінг. Про суть цього явища та боротьбу з ним говорила комунікаційна менеджерка правозахисного департаменту Docudays UA Ірина Сидоренко. На відміну від цькування в офлайні, кібербулінг часто буває складніше виявити, а для боротьби з кривдником потрібні надзвичайні зусилля правоохоронців та технічних спеціалістів. Втім, саме медійна обізнаність батьків може виявитися вирішальною для успішного захисту: важливо, щоб у дітей не було сумнівів, що батьки “в темі” щодо соцмереж та неприйнятного контенту в них, що вони – найперші, до кого варто звертатися в разі будь-яких проблем в онлайні.
Не секрет, що найбільше загроз у Мережі для дітей і підлітків пов’язані з різними формами сексуальної експлуатації. Дар’я Чекалова, експертка проекту #stop_sexтинг з Офісу Уповноваженого Президента у справах дитини, дала їхню класифікацію та алгоритми протидії. Спектр дій та практик виявився доволі широким, від пояснення дітям особливостей політики конфіденційності в популярних соцмережах до правил спілкування та обміну медіаконтентом. Окрему увагу було приділено явищу, яке називають англомовним запозиченням сексторшен – виманювання інтимних фото для подальшого шантажу. В арсеналі протидії йому – жорсткий тролінг зловмисників, який практикують, наприклад, у Канаді в рамках державної інформаційної кампанії.
Від імені співорганізатора заходу – порталу свідомих батьків 4mama – модераторка й головна редакторка інформаційного ресурсу Оксана Шевченко заохочувала книжковими подарунками учасників дискусії – авторів найцікавіших запитань до спікерів.
Модераторка зустрічі Оксана Шевченко, головна редакторка порталу 4mama Альона Романчук, інформаційна кампанія “По той бік новин” Ірина Сидоренко, DocudaysUA, про анімаційні ролики проти кібербулінгу Дар’я Чекалова, проєкт #stopsexting – про неправильні приклади поведінки дорослих у соцмережах, що провокують дітей