БІБЛІОТЕКА та видавництво “Віхола” розпочали цикл презентацій науково-популярних книжок “Наука на даху”. Першим був ботанік Олексій Коваленко з його “Фруктами проти овочів”

Наукова термінологія – невід’ємна частина будь-якої галузі науки. Тому ніколи й нікому з науковців не вдасться обійтися без роботи з мовою, навіть якщо працюватиме у царинах, доволі віддалених від лінгвістики.

Існує галузь ботаніки, яка зветься карпологією, вона вивчає та класифікує плоди та насіння різноманітних рослин. За двісті тридцять років від того часу, як німецький учений Йозеф Гертнер заклав її основи, з’явилася й широко поширилася розгалужена наукова карпологічна термінологія. І все було б нічого, якби у процесі своєї нудної, на перший погляд, термінологічної та класифікаційної роботи ботаніки не залізли на територію наших повсякденних уявлень. І справа у них зайшла так далеко, що навіть така фундаментальна річ, як поділ на фрукти та овочі, виявилася перевернутою з ніг на голову!

Про те, що наукова карпологічна та повсякденна кулінарна класифікації їстівних плодів не співпадають, здогадується кожен, хто щось запам’ятав із шкільного курсу ботаніки. Найяскравіший приклад, який одразу спадає усім на думку – про ягоди і не-ягоди, до числа яких зокрема належить малина. Втім, і тут все не так просто, тому ботанік Олексій Коваленко, автор книжки “Фрукти проти овочів”, вже на початку презентації на терасі БІБЛІОТЕКИ розвінчує найпопулярніше карпологічне упередження нашого часу. Адже кавун – насправді ніяка не ягода!

Жити із правильними ботанічними знаннями буває іноді непросто. Скажімо, дочку пана Олексія на співбесіді перед першим класом запитали – баклажан – це овоч чи фрукт? І що було б, якби дитина дала науково обґрунтовану відповідь?

Далі – більше. Наприклад, виявилося, що майже всі горіхи, які ми їмо – насправді ніякі не горіхи. А рослина салат – це одночасно і овоч, і фрукт! Словом, відтоді, як пан Олексій почав бути екскурсоводом у Природничому музеї та Ботанічному саду, він зрозумів – треба написати про це книжку!

На щастя, ні видавництво “Віхола”, ні БІБЛІОТЕКУ не довелося довго переконувати в тому, що біологічний наукпоп – це дуже й цікаво! Між іншим, наступного вівторка до нас прийде орнітологиня Наталія Атамась із книжкою “Пташина історія” 🙂


Категорії: Без категорії

Easysoftonic