Сьогодні, 12 серпня Галина Малик відзначає 70-літній ювілей. До того, як здобути визнання як письменниця, що пише для дітей та підлітків, пані Галина працювала бібліотекаркою – вона понад десять років очолювала відділ культури та мистецтв Закарпатської обласної наукової бібліотеки. Вітаємо літераторку і нашу колегу!

Ужгородська письменниця Галина Малик стала широко відомою юним читачам наприкінці 1980-х – на початку 1990-х, коли побачила світ найвідоміша з її казкових повістей “Пригоди Алі в країні Недоладії” . Казкова історія про дівчинку, яка ніколи не могла довести до пуття жодної розпочатої справи  і через це одного разу потрапила до чарівної країни, де з-за різних недоробок і недоладностей жити було практично неможливо, швидко здобула прихильність і читацької публіки, і професійних критиків. Так, за “Пригоди Алі…” Галина Малик у 1988 році отримала премію ім. О. Копиленка. У наш час ця казкова повість увійшла до шкільної програми з української літератури, її задали читати на літо хлопчикам та дівчаткам, які перейшли до п’ятого класу.

Який літературний жанр потрібно обрати, щоб молодші школярі мали змогу легко пройти перехідний вік й не розгубити насолоди від читання, стаючи підлітками? Покоління дитячих письменників 1980-х років уже мало практично готовий рецепт успіху, вигаданий та втілений у життя нашим незабутнім майстром  Всеволодом Нестайком. Це він першим почав робити вибуховий гумористичний мікс із класичних казкових сюжетів та цілком реальних епізодів з повсякденного життя дітей. Натхненна прикладом його “Незвичайних пригод у лісовій школі”, Галина Малик вигадала свою  країну Недоладію, до якої потрапило усе народжене з невідповідності величезних амбіцій та убогості  втілення. Авторка зуміла не тільки розсмішити своїх юних читачів недоладними персонажами, що виникли через лінь або нездоланні творчі суперечки своїх творців, але й щедро розсипати у тексті промовисті натяки дорослим… 

Повість “Злочинці з паралельного світу” та її продовження “Злочинці з паралельного світу-2”, які побачили світ у 2000-х роках, стали продовженням іншого жанру української прози для підлітків – фантастичної повісті. Історія про пригоди різношерстих і різнохарактерних безхатьків, які досліджують великий світ і шукають у ньому свою домівку, чимось перегукується з повістю “Бухтик з тихого затону” Володимира Рутківського. 

Втім, фантастику, казку і гумор можна непогано поєднати в одному творі. Галина Малик написала історію про те, як троє ентузіастів дитячих розваг – домовички Клюбик та Бібл та клоун Пузя – дають собі раду із цілковитою забороною на сміх і веселощі, запровадженою Злим магом. Розповідь про Зачароване місто та його мешканців, яких злими чарами позбавили сміху – це ще одна її книжка, яка так і називається – “Сміятися заборонено”. Короткі оповідки, з яких вона складається, дуже тішать маленьких читачів і непомітно закріплюють їхні навички самостійного читання. Візьміть її у нас у БІБЛІОТЕЦІ та переконайтеся! 

Галина Малик також є авторкою чудових книжок-картинок для найменших. За мотивами однієї з них – “Як сонечко крапочки загубило” – БІБЛІОТЕКА підготувала випуск проєкту спільного читання “Казкові сніданки” у форматі “книжка+саморобка”. 

Джерело зображення в дописі – Мала сторінка.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic