Біоритми, структура й справжнє значення сну й сновидінь для нашого життя й здоров’я – у четвертій зустрічі спільного проєкту БІБЛІОТЕКИ й видавництва “Віхола” “Наука на даху”
З уявленням про сон як про неминучу й непродуктивну втрату часу, прожитого людиною на землі, потрібно раз і назавжди попрощатися. Так вважають учені-біологині Ольга Маслова й Ніка Бєльська, які в рамках нашої четвертої зустрічі в рамках спільного проєкту БІБЛІОТЕКИ й видавництва “Віхола” “Наука на даху” презентували науково-популярну книжку «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням». Відтак потрібно безжально відкинути ілюзії, буцімто час сну можна якось скоротити чи оптимізувати без шкоди для здоров’я та продуктивності. Слід дуже скептично поставитися, наприклад, до розповідей про п’ятнадцятихвилинний сон Леонардо да Вінчі. Адже, як наголошує Ніка Бєльська, нічний сон практично завжди має складну структуру та архітектуру, людському мозку однаково необхідні всі фази сну – і глибока, і швидка, і засинання, і пробудження. До того ж, коли ми чуємо про людей, яким достатньо чотирьох-п’яти сну, слід пам’ятати про генетику: далеко не факт, що така тривалість сну не завдасть шкоди тим, у кого немає відповідної риси у генотипі.
Так чи інакше, настав час дізнатися більше про сон, а також провести генеральний фактчекінг всіх наших стереотипних уявлень. Замість клаптиків інформації з Інтернету, які можуть мати різний ступінь достовірності – цілісна й струнка книжка, яка все розкладає по поличках. Адже покращення якості життя – це також у значній мірі покращення нашого сну 🙂
Ольга Маслова, Ніка Бєльська. Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням. – К.: Віхола, 2021 – 208 с.