Євромайдан, або Революція Гідності – одна з тих подій, для усвідомлення величі яких недостатньо тільки бути її свідком. У ті дні від кінця листопада 2013-го до кінця лютого 2014-го багато що сталося вперше. Ніколи раніше влада не намагалася у силовий спосіб придушити народний протест такого масштабу, а його учасники на одразу на практиці навчалися науці вуличних боїв та зведення барикад. Вперше силовики почали стріляти у демонстрантів на ураження, а масові розправи та розстріли на Інститутський та пожежа в Будинку профспілок приголомшили наше суспільство. Висновки, зроблені на підставі тодішньої телекартинки підконтрольних Віктору Януковичу офіційних телеканалів, спричиняються до лояльного сприймання наративів країни-аґресора про нібито державний переворот. На жаль, у БІБЛІОТЕЦІ поки що немає великої аналітичної книжки про Майдан 2013-2014, але є кілька книжок, що містять зібраний по гарячих слідах фотоархів, свідчення учасників, задокументовані мистецькі акції тощо. Запрошуємо до нас переглядати фото й читати про події Революції Гідності

Майдан. Пряма мова. Кн. 1 / розшифр., упоряд. та прим. О. Ю. Чебанюк, О. Ю. Ковальова ; Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. M. Т. Рильського НАН України. – Kиїв: Національний музей Революції Гідності, 2019. –  448 с. : фот. – (Усна історія Майдану).

БІБЛІОТЕКА має у своєму фонді перший том із запланованого тритомника “Майдан. Пряма мова”, підготовленого до друку Оксаною Ковальовою та співробітницею Національного музею Революції Гідності Оленою Чебанюк . Видання вважається еталонним серед документальних книжок у жанрі збірки свідчень очевидців, у травні 2020 його було відібрано до десятки найкращих III Всеукраїнського біографічного рейтингу, який складає Інститут біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Особливістю “Майдану. Прямої мови” є мінімальне редакторське втручання у тексти спогадів заради якнайточнішого збереження їхнього змісту. До того ж сканкоди на сторінках видання дають змогу слухати автентичні аудіозаписи оповідачів.

Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах : щоденник Майдану / Укр. ін-т нац. пам’яті ; [упоряд.: Т. Ковтунович, Т. Привалко]. — Київ : Фенікс, 2016. — 302 с.

Український інститут національної пам’яті – ще одна авторитетна наукова інституція, яка опікується збереженням та поширенням достовірної картини подій Революції Гідності. Результатом зусиль УІНП стала документальна книжкова серія “Майдан від першої особи”. На відміну від “Майдану. Прямої мови”, орієнтованої на якнайточнішу та якнайповнішу публікацію мемуарних матеріалів, упорядники “Майдану від першої особи” зробили акцент на тематичному структуруванні матеріалу. Зокрема, том “Мистецтво на барикадах” містить спогади поетів, художників, кінематографістів, діячів театру, музикантів про мистецький контекст Революції Гідності.

Небесна сотня : [книга-реквієм / К. Богданович та ін. ; упоряд.: О. Трибушина, І. Соломко]. — Харків : Фоліо, 2014. — 205 с.

Книга-реквієм “Небесна сотня” з’явилася по гарячим слідам у 2014 році, її упорядкували професійні журналістки Ірина Соломко та Олена Трибушна. Вони зробили нариси про всіх загиблих, використавши в них фрагменти з інтерв’ю з їхніми рідними та близькими. Книжка покликана наповнити живими літературними портретами наше уявлення про Небесну сотню, нагадати про яскраві епізоди Революції Гідності.

Майдан. Погляд зсередини : cпогади ”Львівської брами” – захисників першої барикади, що під мостом на вулиці Інститутській / [авт.-упоряд. О. Трайдакало]. – Київ : Сервіс ”Book Express” : Мельник М. Ю., 2018. – 313 с.

Ще одна мемуарно-біографічна книга про активістів Майдану. В її фокусі – захисники барикади, що знаходилася під пішохідним мостом на Інститутській. Її називали Львівською брамою, бо нею опікувалися майданівці з Львівщини. Вона знаходилася найближче до місця масового розстрілу зранку 20 лютого 2014 року, тому в історії Революції Гідності їй належить особливе місце.

Небесна Сотня : антологія майданівських віршів / [упорядкув., передм. Л. Воронюк]. – Вид. 2-ге, доповн. – Чернівці : Букрек, 2014. – 399 с.

У цій поетичній антології зібрані вірші як відомих літераторів, так і непрофесійних авторів. Упорядник книги Леся Воронюк розповідала на її презентаціях, що на оголошення у соцмережах та ЗМІ про пошук поезій на тему Майдану відгукнулось дуже багато людей. Вони надсилали свої поезії, а також вірші друзів, знайомих. Автори деяких з них й досі не відомі. Твори висвітлюють практично всі етапи Революції Гідності, проте найбільше серед них так чи інакше торкаються загиблих героїв Небесної сотні.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic