Гора Еверест, або Джомолунгма, як і гірський хребет Гімалаї, в якому вона знаходиться – має дуже молодий вік. Без жартів – 50 млн. років – це для гір пора геологічної юності. Щоправда, наші Карпати ще молодші – їм близько 25 млн. років:) Люди віддавна знають про Гімалаї – найвищі у світі гори, але виміряти їхню точну висоту й з’ясувати, що власне Еверест є найвищою серед них і на всій планеті Земля, вдалося теж порівняно недавно (але вже за історичними мірками) – не набагато більше як півтора століття тому. Яким чином поміряли висоту Джомолунгми, якщо вперше люди (їхні імена – Едмунд Хілларі та Тенцінг Норгей) на її вершину піднялися лише трохи більше семидесяти років тому?

У новій ілюстрованій книжці, що так і називається – “Еверест” – міститься зображення теодоліта – інструмента, який полегшив науковцям процес вимірювання. Втім, він насправді лише виконує роль транспортира – вимірює кути. Щоб перетворити їхню градусну міру на висоту гір над рівнем моря, дослідникам довелося зробити те саме, що й школярі на уроках геометрії – креслити трикутники й вирішувати задачі з ними:)

Від часу першого сходження найвища гора світу манить, немов магнітом, спортсменів-альпіністів з усього світу. Але далекий виднокрай з вершини – далеко не все, чим вона цікава. Авторський колектив, що складається з письменниці Сангми Франсіс та художниці-ілюстраторки Ліск Фенг, прагне зробити уявлення про Джомолунгму об’ємним та всебічним. У книжці знаходимо відомості про рослини, що ростуть на її схилах, про непальську народність шерпів, чиє життя тепер тісно пов’язане з найвищою у світі горою. Цій же меті прислужилися наукові консультанти українського видання – геологиня Людмила Фарфуляк та біологиня Галина Бабій, а також перекладачка Юлія Джугастрянська та всі, хто працював з текстом, ілюстраціями та весткою. Завдяки участі в нашій презентації українського альпініста Тараса Позднього ми дістали змогу з перших вуст дізнатися про те, як готується та відбувається сходження на Еверест, які відчуття охоплюють, коли нарешті опиняєшся на його вершині.

БІБЛІОТЕКА з нетерпінням чекатиме часу, коли зможе виставити книжку “Еверест” на своїй полиці. А поки що ми б хотіли поділитися відео з Youtube-каналу “Цікава наука”, яке пояснює, чому Джомолунгма не може вирости такою високою, як гора Олімп на Марсі – між іншим, вона найвища у всій Сонячній системі:

Категорії: Без категорії

Easysoftonic