БІБЛІОТЕКА та видавництво “Віхола” завершили спільний проєкт “Наука на даху” презентацією книжки палеонтолога Леоніда Горобця “Слідуй за розбитим черепом: історія еволюції скелета”

Кістки та інші рештки викопних тварин – чи не найкраща ілюстрація головного принципу еволюції, який звучить так – “можливість передує потребі”. Будь-яка нова властивість організму, необхідна для його виживання, зароджується, розкривається, видозмінюється й набуває довершеності у змінах скелету – як зовнішнього, притаманного комахам та ракоподібним, та і внутрішнього, який мають всі хордові та хребетні тварини. Дивовижні історії появи та успіху нових видів тварин, які базуються на практично безмежних еволюційних можливостях скелету – магістральна тема книжки доктора біологічних наук, старшого наукового співробітника Національного науково-природничого музею НАН України Леоніда Горобця. Науковець не одразу зацікавився саме палеонтологією, а проте тільки ця галузь біології має необхідний часовий та просторовий діапазон, необхідний для розуміння суті та напряму процесу еволюції. Отриманий матеріал та зроблені на його підставі висновки перевертають багато сьогоднішніх звичних уявлень. Так, можна цілком обійтися без метеоритної теорії для пояснення вимирання динозаврів – палеонтологи схильні вбачати в цьому доволі популярному сюжеті не глобальну катастрофу, а один з численних еволюційних глухих кутів. Всього-навсього виявилося, що великі й навіть середні за розмірами тварини не можуть ефективно розмножуватися “старим” способом – відкладанням та висиджуванням яєць. І самі яйця, і дитинчата, що з них вилуплюються, приречені бути надто малими за розмірами, а тому ставали легкою здобиччю всіх хижаків тієї доби.

Власне, історія еволюційного успіху – це не так про здобуття якихось надзвичайних властивостей, не про непереможність у боротьбі з хижаками й не про захоплення вершини харчової піраміди. Найуспішніші у природі – це ті, хто може виростити своє потомство, не стикаючись з непереборними труднощами, не більше, але й не менше. Натомість жоден із численних сюжетів сучасної поп-культури про Супермена не зміг дати переконливе рішення, завдяки якому могли б народжуватися нащадки цього персонажа 🙂

Леонід Горобець. Слідуй за розбитим черепом: історія еволюції скелета. – К.: Віхола, 2021 – 336 с.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic