Щоб конкурувати з іншими сучасними медія, зрештою, для того, щоб зберегтися, бібліотекам потрібно змінюватися. Аби бути успішними та динамічними, ці зміни мають іти не тільки зверху, від державної та місцевої влади, й не тільки зсередини, від самих бібліотекарів. Тому 7 листопада #БІБЛІОТЕКА з Благодійним фондом “Бібліотечна країна” та Комітетом з корпоративної соціальної відповідальності Європейської бізнес-асоціації обмірковували способи залучення підприємців та громадськості до оновлення читалень по всій країні.

Захід «Розвиток бібліотек та книжкова благодійність: можливості для соціально-відповідального бізнесу» почався з екскурсії залами #БІБЛІОТЕКА, яку провела її керівниця Яна Біленко. Вона розказала про її поетапне оновлення, яке торкнулося не тільки інтер’єрів, але й функціоналу. Тепер #БІБЛІОТЕКА є зручним місцем для перебування читачів різного віку, для проведення культурно-освітніх заходів, для занять у гуртках. Стараннями бібліотекарів за останні кілька років було суттєво оновлено книжкові фонди, #БІБЛІОТЕКА рішуче позбулася застарілих видань радянського часу. Проте через недосконале законодавство книжкові новинки надходять до фондів із суттєвою затримкою. До того ж не всі видання вдається провести через процедури державних закупівель, щодо багатьох тематичних груп дуже необхідною є підтримка книжкових благодійників. Так, наприклад, саме завдяки їм минулого у року на полицях з’явилися сучасні книжки англійською мовою – від книжок-картинок для дітей до літературної класики, сучасної публіцистики, художніх та документальних видань.

 

Своїми поглядами на сучасну роль бібліотек поділились засновники Благодійного фонду «Бібліотечна країна» Ігор Степурін, Юрій Гусєв, Тамара Сухенко.  Виконавча директорка Благодійного фонду “Бібліотечна країна” Люсьєна Шум коротко розказала про зреалізовані проекти. Одним з перших була участь у відновленні книжкових фондів читалень, евакуйованих з окупованого Донбасу, зокрема, Луганської обласної бібліотеки ім. М. Горького, яка вимушено переїхала до Сіверськодонецька. Нині БФ “Бібліотечна країна” допомагає багатьом читальням, а заради найбільш ефективного використання коштів жертводавців він розвиває партнерство з українськими видавництвами та службою доставки “Нова пошта”. Ще один напрям діяльності фонду – партнерство в оновленні бібліотек Києва та Тернопільщини. Також говорилося про чи найгучніший проект фонду в 2018 році – участь у цьогорічному марафоні Громадського бюджету Києва з ініціативою “Київ читає”.

Директор видавництва “Самміт-книга” Ігор Степурін коротко охарактеризував нинішню ситуацію щодо партнерства між бібліотеками та видавничим бізнесом. Він із задоволенням зауважив, що книгозбірні нарешті стають повноцінними покупцями сучасної книжкової продукції, що сприяє розвиткові українського книгодрукування.

Представниці молодіжної ініціативи Lucky Books (у партнерстві з благодійним фондом «Я майбутнє України» та IT-компанією Lucky Labs)  Ірина Ніколайчук та Єлізавета Коренко розповіли про досвід успішної реалізації творчих, освітніх та видавничих проектів, у яких бібліотеки були кінцевою ланкою. Зокрема, йдеться про публічну освітню апробацію, друк та передання до дитячих читалень Сходу та Півдня України  україномовних науково-популярних книжок, таких як “Літо довжиною в ДНК” Аліни Штефан та “Математика” Кузька Кузякіна.

Олександра Барська говорила про поширення на мережу публічних бібліотек в Україні загальної тенденції на доступність сфери послуг людям з інвалідністю. На це спрямована програма “Універсальний дизайн”, яку вона представляє.  Дещо з плану необхідних заходів могло би бути доступним підприємцям, які не мають великих бюджетів на благодійні цілі, а щось взагалі можна досягти за допомогою тренінгів для персоналу.

Представниця видавництва “Видавництво” Лілія Омельяненко розповіла про досвід реалізації проектів у партнерстві з публічними бібліотеками.

Гість з Івано-Франківська Анатолій Мельник знайомив з новою ініціативою “Доступна корпоративна книга”, яка поступово знаходить прихильників у клієнтських службах фірм різного профілю – від аграрної кредитної спілки до архітектурного бюро. Хоча проект не є в строгому розумінні бібліотечним, він здатен залучати до активного читання нові цільові аудиторії.

Ще одна громадська ініціатива, що реалізується у партнерстві із бібліотеками – Всеукраїнська акція “Озвучимо книжки для незрячих”, яку проводить благодійний фонд “Фундація літературних ініціатив” за підтримки Українського Культурного Фонду. Ольга Кацан поділилася досвідом участі в ній, закликала присутніх брати участь у начитуванні аудіокнижок – проектові потрібні як диктори, так і звукорежисери.

Наприкінці зустрічі гості – представники Бібліотеки Київського державного коледжу туризму та готельного господарства та Бібліотеки ім. С.Чекаліна для дітей м. Києва отримали книжкові подарунки від БФ “Бібліотечна країна” та Видавництва “Видавництво”.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic