Написати панорамне історичне дослідження у форматі “від давнини до сьогодення” дуже складно. Щоб науковий твір про минуле й сьогодення не був нескінченно великим, а читачі не розчарувалися в ньому, розгубивши свій читацький запал, потрібно правильно обрати тему.
Автори перших академічних панорамних книжок з історії України – Михайло Грушевський та Микола Аркас – волею-неволею ставили перед собою дуже просту тему, яку можна сформулювати приблизно так: “Україна була і тепер є”. Концепт їхніх праць теж не був надто складним: відділити події, що відбувалися на території України, від історичного наративу панівних імперій, та сформувати з них свою власну хронологічну розповідь. Далі, у ХХ столітті, мала настати її деталізація, однак радянська ідеологія на довгі роки спотворила магістральну тему української історіософії. Ретроспектива нашого минулого розмивалася марксистсько-леніністською класовою боротьбою та утвердженням комуністичного тоталітаризму. Нині, на початку ХХІ століття Україні було життєво необхідно написати нову історичну панораму нашого минулого, взявши за основу нову, актуальну для сьогодення тематику.
Американський науковець українського походження, професор історії Гарвардського університету Сергій Плохій обрав саме таку тему. Він у стислий термін написав дослідження, присвячене усім аспектам кордонів України та історії кордонів інших держав, які в ті чи інші періоди пролягали по українській території. Тема несподівано вийшла далеко за межі допоміжної історичної дисципліни – картографії й дала змогу переосмислити цілу низку застарілих стереотипів у сприйманні нашого минулого. Окрему увагу приділено сьогоденню – зокрема, незаконній російській анексії Криму та окупації Донбасу. Розповідь здатна захоплювати не гірше гостросюжетного роману, а сама наукова праця в 2018 році була відзначена Державною премією України ім. Тараса Шевченка.
Книга, між іншим, може бути дуже корисною для тих, хто готується здавати ЗНО з історії України 🙂
Зображення узято з сайту viky.com.ua
________________
Плохій, Сергій Миколайович. Брама Європи [Текст] : історія України від скіфських воєн до незалежності / пер. з англ. Р. Клочка ; дизайнер обкл. М. Тітов. – 2-е вид. – Харків : Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2018. – 495 с.