Всеукраїнський день фізкультури й спорту – одне з тих професійних свят, які мають бути всенародними. Він був встановлений Указом Президента України й відзначається з 1994 року кожної другої неділі вересня насаперед на підтримку учасників міжнародних спортивних змагань, які з честю представляють нашу державу. Втім, якщо спорт – це, як правило, про професійну кар’єру, фізкультура – це про ранкові пробіжки на шкільному стадіоні або руханка з гантелями, або ж велосипедні прогулянки, плавання у басейні та на відкритій воді, доступні всім.
Зовсім нещодавно відбулися успішні виступи наших атлетів на Олімпійських та Паралімпійських іграх у Токіо. Успіхи українських паралімпійців, які кожні чотири роки виборюють перемоги на змаганнях, вже стали доброю традицією. Проте донедавна широка громадськість майже нічого не знала про них. Ситуація почала змінюватися зовсім нещодавно, після прем’єри байопіку (кінофільму на основі біографії) “Пульс”. Картина режисера Сергія Чеботаренка розповідає про нелегку історію успіху української бігунки з порушенням зору Оксани Ботурчук, яка стала чемпіонкою Паралімпійських ігор у Пекіні 2008 року. Акторка Наталя Бабенко відтворила на екрані ті надзвичайні зусилля, яких Оксана Ботурчук доклала не тільки для реабілітації після травми, а й для побудови своєї спортивної кар’єри. Ми виразно побачили недовіру і навіть інколи зверхність професійного тренерського середовища до паралімпійців.Але Оксана Ботурчук не задовольнилася пасивним чеканням на зміни – вона наполегливо хапається за кожну найменшу можливість, аж поки не знайомиться із своїм справжнім наставником – тренером Віталієм Сорочаном (у фільмі його роль зіграв Станіслав Боклан).
Біг як вид спорту та фізичної активності взагалі має чималий мотиваційний потенціал. Для того, щоб бігати, не потрібно якесь спеціальне навчання – на відміну, наприклад, від ковзанярів. Бігову доріжку задовільної якості можна знайти навіть у невеликому містечку або селі, а секундомір тепер є в кожному смартфоні. Однак, попри позірну простоту й доступність, у цьому виді спорту є чимало малих і великих професійних секретів. Біг у цьому плані унікальний – можна легко збагачувати свій особистий досвід лайфхаками від олімпійців та паралімпійців. БІБЛІОТЕКА має у своїх фондах справжній “біговий” бестселер – книжку української марафонської бігунки та тренерки Марії Карачини “Never stop”.
В наші дні чимало професійних спортсменів і тренерів стають блогерами, завдяки яким ми щодня дізнаємося багато нового й цікавого і про світ великого спорту, і повсякденну фізкультуру. А БІБЛІОТЕКА охоче поповнюватиме свою спортивну книжкову поличку 🙂
Карачина, Марі.
Never Stop [Текст] / пер. з рос. С. Дворницького. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. – 219 с.