Соловецький архіпелаг у Білому морі до 1917 року був відомий насамперед завдяки розташованому там Соловецькому монастиреві. Після приходу до влади більшовиків з монахами розправилися, а монастирські приміщення перетворили на концтабір із чудернацькою назвою-абревіатурою СЛОН – “Соловецкий лагерь особого назначения”. Ця установа впродовж свого існування з 1922 (так-так, терор почався ще за життя Володимира Леніна) до 1939-го ще не раз змінить свою назву, катів-очільників та основний контингент жертв-ув’язнених. Незмінним від початку до кінця буде те, що на каторжних роботах, переважно лісозаготівельних, тут каралися представники практично всіх народів СРСР (і навіть іноземні громадяни), і серед в’язнів вихідці з України та Кубані завжди становили велику частину.

Дата 27 жовтня 1937 року записана в українській історії чорним кольором. Цього дня в урочищі Сандермох в Карелії розпочалася ліквідація “найбільш активних контрреволюційних елементів” за списком з 1116 осіб, складеним Леніградським управлінням НКВС за наказом тодішнього очільника відомства М. Єжова. Знову ж таки, серед приречених на страту (не засуджених, а саме приречених – ніякого суду не було взагалі) були представники усіх національностей Радянського Союзу. Українців було не менше сотні. Серед них – відомі імена письменників, митців, науковців, діячів Червоного Ренесансу, або Розстріляного Відродження – Микола Зеров, Валер’ян Поліщук, Гео Шкурупій, Павло Филипович, Валер’ян Підмогильний, Микола Куліш, Лесь Курбас.

На вшанування пам’яті жертв Соловецького етапу щороку 27 жовтня до пам’ятника Лесеві Курбасу на Прорізній у Києві приносять запалені свічі. А БІБЛІОТЕКА запрошує читати антологію “Соловецький етап”, що побачила світ у рамках Великого наукового проєкту видавництва “Фоліо”. У ній, крім творів страчених митців, є просто-таки неймовірна історія українського селянина, якому пощастило втекти з лісозаготівлі річками та болотами до Фінляндії. Є в книзі також багато інших цікавих фактів та розповідей, що розширюють наші уявлення про радянську дійсність, Соловки та український спротив.

Соловецький етап [Текст] : антологія / упоряд., передм. Ю. П. Винничука ; худож.-оформ. О. А. Гугалова. – Харків : Фоліо, 2018. – 490 с.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic