Друга Світова війна тривала шість років і один день – від 1 вересня 1939-го до 2 вересня 1945-го. Після капітуляції нацистської Німеччини 8 травня остання сторінка літопису війни писалася на східному театрі бойових дій – в Китаї, Кореї, країнах Південно-Східної Азії, в Тихому океані та в Японії.

Японська влада та військове командування сподівалися тримати оборону роками, покладаючись на переваги острівного розташування держави. Однак дуже швидко з’ясувалося на практиці, що без ресурсів територій, захоплених на материку, це зробити не вдасться. Імператор, вище військове та цивільне керівництво країни змушені були приймати непросте рішення – як достойно вийти з війни.

Японське слово “кіксуй” наділене яскравою образністю – воно означає “хризантема, що розквітла на воді”. Американські та британські солдати, а згодом і ввесь світ називали таких людей камікадзе – “божественний вітер”, за назвою урагану, який у 1281-му, через 41 рік після навали Батия на Київ, знищив монгольський флот на шляху до Японії. У 1944-45 роках воїни-смертники боролися з великими військовими кораблями союзників і зуміли досягти певних успіхів. Втім, масовані бомбардування японських міст, що почалися відразу, щойно американці змогли захопити стратегічний аеродром на острові Іодзіма, були катастрофічними. Скидання атомних бомб на Хіросіму та Нагасакі – лише частина лавини авіаатак, просто для інших нальотів використовувалися звичайні фугаси. Ось тут знову постає непроста морально-етична дилема, що вперше виникла у зв’язку з бомбардуванням міст Німеччини у березні-квітні 1945-го: чи виправдано атакувати цивільне населення, аби зберегти життя солдатів власної армії?

Ще одна суперечливий епізод – вступ СРСР до війни з Японією, який відбувся того самого дня, коли американська атомна бомба впала на Нагасакі. Радянські війська продовжували наступ навіть після припинення спротиву Квантунської армії, аж до самої дати підписання капітуляції 2 вересня. Під контролем СРСР, а згодом і Російської Федерації опинились так звані “Північні території” – Курильські острови та південна частина острова Сахалін, і їхній міжнародний правовий статус у складі РФ подібний до анексованого Криму. Наскільки можна судити, сподівані територіальні здобутки Сталіна від розгрому Японії мали бути ще більшими…

Нам в Україні досі бракує авторитетних історичних книжок про останню сторінку Другої світової війни, до якої наша країна також причетна. Незабаром БІБЛІОТЕКА має отримати велику працю британського історика та письменника Макса Гейстінґса “І розверзлося пекло… Світ у війні 1939-1945 років”, запрошуємо читати.

М. Гейстінґс.
І розверзлося пекло… Світ у війні 1939-1945 років. Переклад Р. Клочка – Х.: КСД, 2019 – 752 с.

Трубайчук, Анатолій Фотієвич.
Друга світова війна [Текст] : коротка історія. – Київ : Наукова думка ; Істина, 1995. – 192 с.

На зображенні: Міністр закордонних справ Японії Мамору Сігеміцу підписує Акт про капітуляцію Японії на борту лінкора ВМС США «Міссурі», 2 вересня, 1945, фото з Вікіпедії



Категорії: Без категорії

Easysoftonic