Відтепер кожен, хто виходить із станції столичного метро “Палац Україна”, бачить їх – командира та п’ятьох солдатів у сірих шинелях старого зразку. Попри те, що більшість із них не є підтягнутими професійними військовими, вони серйозні та спокійні. Вони готові прийняти виклик і битися з лютим ворогом, захищати Україну тут, на пероні та коліях станції Крути на Чернігівщині. Їхній гострий погляд проникає в душу нам, теперішнім – чи пам’ятаємо, чи готові боротися за Україну?

Так виглядає новий мурал “Крути”, який зовсім нещодавно з’явився у Києві. А в наших читачів та гостей-дев’ятикласників ліцею №142  і гімназії НПУ імені Михайла Драгоманова була можливість зустрітися з його творцем – художником-монументалістом Андрієм Пальвалем. Хоча пан Андрій не є професійним істориком, з’ясувалося, що в темі історії визвольних змагань 1917-1921 років годі знайти кращого співрозмовника. Він – пристрасний фанат як монументального живопису, так і збереження, і  поширення пам’яті про героїчні сторінки української історії ХХ століття. В ці морозні та сніжні дні грудня та січня Андрій Пальваль впродовж трьох тижнів тяжко працював на автопідйомнику, причому робив це безкоштовно! Він та його однодумці прагнули завершити мурал, щоб встигнути до Дня пам’яті героїв Крут і до прем’єри нового художнього фільму “Крути 1918”, намічену на 7 лютого.

Пам’ять про героїв-добровольців, полеглих під Крутами, а також про видатних історичних та культурних постатей – Михайла Грушевського, Павла Скоропадського, Кузьму Скрябіна, Джона Леннона – обов’язково має бути присутньою у сучасному міському просторі. Переконаність у цьому й спонукає Андрія Пальваля не тільки творити, а й доводити й сперечатися, узгоджувати та отримувати дозволи, стояти в чергах і тягати важкі банки з фарбою. Він не просто малює мурали в різних містах України та за кордоном – він живе цим, тому про кожний мурал пан Андрій готовий розповісти цікаву історію. Цікаво було почути, наклад, про величезний – висотою в 17 поверхів – портрет Тараса Шевченка у Харкові, а також про поїздки до країн і міст, пов’язаних із долею Кобзаря. Неймовірно, але в Казахстані, наприклад, його дуже шанують як одного з перших літераторів і художників, хто писав про цю країну й малював її корінних мешканців!

Також Андрій Пальваль сумлінно виконав прохання творчого колективу фільму “Крути 1918”, розказав про стрічку, показав трейлери й запросив на прем’єру. Судячи з того, що до створення саундтреку долучилися такі відомі музиканти, як гурт “Гайдамаки” та співачка Христина Соловій, це має бути картина, однозначно варто глядацької уваги:)

#БІБЛІОТЕКА зі свого боку показала виставку книжок про битву під Крутами та про визвольні змагання 1917-1921 років. Одну з них пан Андрій забрав із собою почитати, офіційно ставши нашим читачем:) А це означає, що у нашої із ним співпраці обов’язково буде продовження!

Категорії: Без категорії

Easysoftonic