Збагачуймося системними знаннями про козацтво, читаючи ілюстровану міні-енциклопедію “Козацька абетка”
Козацька доба – одна з найпопулярніших тем української історичної прози. У різних класах на уроках української літератури вивчають кілька романів та повістей про козацтво – “Джури козака Швайки” Володимира Рутківського, “За сестрою” та “Сагайдачного” Андрія Чайковського і, зрештою, “Тараса Бульбу” Миколи Гоголя та “Чорну раду” Пантелеймона Куліша. Однак багато підлітків та дехто з дорослих скаржаться – у цих творах чимало незрозумілих слів та ситуацій. Навіть найдокладніші примітки не завжди можуть зарадити – адже їм бракує системності…
На щастя, БІБЛІОТЕКА припасла книжку, яка не тільки пояснить найважливіші слова та поняття щодо козаччини, про найголовніші битви, найзнаковіші історичні постаті та дослідників-істориків, але й розкішно проілюструє їх. “Козацька абетка”, упорядкована Ольгою Яремійчук, містить не тільки короткі енциклопедичні нариси про все це, але й графічні й живописні роботи, подані з усією поліграфічною старанністю. Чільне місце серед цього багатого ілюстративного матеріалу займає хрестоматійна картина Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”. У “Козацькій абетці” вміщено не тільки репродукцію цього полотна у версії, що зберігається у Харківському художньому музеї, а й кілька фрагментів з неї. Так, саме звідти взято портрет чи не найавторитетнішого дослідника-історика козаччини – Дмитра Яворницького, колекціонера козацької старовини та відомого мецената ХІХ століття Василя Тарнавського. Між іншим, докладніше про цю картину і її сміливий підтекст, закладений Іллею Рєпіним, можна дізнатися з відеоролика з Youtube-каналу ім. Т.Г. Шевченка.
Як і належить сучасному історичному наукпопові, автори “Козацької абетки” виходять за межі протокольних даних про козацтво, його ватажків та найважливіші битви. Стаття “Армата козацька” навчить розрізняти артилерійське озброєння козаків не тільки за калібром та призначенням, а за підпорядкуванням – Гетьманові, Запорізькій Січі або іншим укріпленням та залогам. Цікаво, що статус гармашів серед козацького лицарства був винятково важливим – без присутності армати вибори нового Гетьмана не були чинними. А в статті “Їжа козаків” показали не тільки буденний, але парадний посуд, зроблений із срібла.
Книжка Ольги Яремійчук блискуче виконує функцію курсу підготовки читача історичного роману про козацтво: текстова частина повідомляє необхідні факти, включно із родзинками-цікавинками, а ілюстрації дають змогу запустити на повну потужність читацьку уяву. Будьмо поінформованими, щоб належно цінувати наше козацьке лицарство й пишатися ним!
Козацька абетка [Текст] : коротка історія українського козацтва для дітей і дорослих / авт.-упоряд. О. Яремійчук ; худож. С. Якутович. – К. : Веселка, 2013. – 80 с.