Наступному поколінню необхідна правда про Чорнобильську катастрофу, її причини, значення та вплив на здоров’я. Розповісти її допоможуть нові тематичні книжки видавництва “Портал”

На відміну від переважної більшості трагедій та катастроф минулого, аварія на Чорнобильській АЕС не залишилася в минулому. Після вибуху четвертого енергоблоку в навколишнє середовище потрапила значна кількість радіоактивних речовин, які зробили непридатною для постійного проживання людей велику територію на північ від Києва.

Багато хто із сучасних дітей та підлітків знає про існування Зони відчуження. Цьому посприяла масова культура – телесеріал від американського телеканалу HBO та комп’ютерні ігри, наприклад S.T.A.L.K.E.R. Проте ці джерела, ясна річ, не гарантують ні повноти, ні системності знань про Чорнобильську катастрофу, не кажучи вже про неможливість відділити правду від фейків та художньої вигадки. Інша причина, з якої дитячий та підлітковий нонфікшн про Чорнобиль необхідний – це теоретичні знання з фізики та радіобіології, без яких неможливо оцінювати шкідливий вплив радіоактивного забруднення на людський організм і природне середовище. Принаймні, потрібно пояснити одиниці виміру радіоактивного фону (мікрорентгени на годину) та дози радіації (мікрозіверти на годину), різницю між впливом малих та великих доз, симптоми та небезпеку гострої променевої хвороби. Все це є у новій підлітковій книжці “Реактори не вибухають”, створеній Катериною Міхаліциною та Станіславом Дворницьким. Твердження, винесене в заголовок, формально цілком правдиве – ядерне паливо для електростанцій має дуже мало урану-235, не більше 2%, тому атомний вибух в реакторі дійсно абсолютно неможливий. Це сформувало в радянській офіційній науці хибну думку, що реактори цілком безпечні, що вибух не трапиться з інших причин. На жаль, спростувати її вдалося лише після Чорнобильської катастрофи.

Книжка структуровано подає матеріал. Щоб організувати його, автори розпочали спочатку – від сучасного стану зони відчуження з картою місцевості та пунктом пропуску, від спогадів про день 26 квітня у Прип’яті, про тривожне очікування новин зі станції. Емоційна складова врівноважена інфографікою та поясненнями базових термінів.

З-під пера Катерини Міхаліциної вийшла також книжка “Квіти біля четвертого”, яка розповідає про Чорнобильську катастрофу молодшим школярам. В неї інша точка входу до теми – родинна історія, народні традиції Полісся, які передавалися з покоління в покоління. Докладніше про неї – у відео з нашої зустрічі:

Категорії: Без категорії

Easysoftonic