Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), що входить до структури ООН, у 1988 році своїм рішенням проголосила 1 грудня Всесвітнім день боротьби із ВІЛ/СНІД. Попри те, що поширення ВІЛ-інфекції та захворюваності на СНІД (далі буде про різницю між цими поняттями) вже досить давно не входить у світовий топ-10 причин передчасних смертей, для багатьох країн це досі становить актуальну проблему. На жаль, Україна входить до їх числа.

Хоча ВІЛ/СНІД не була першою пандемією, викликаною вірусним збудником, вона засвідчила необхідність кардинально нової протиепідемічної політики. Інструмент, який досі здавався фахівцям-медикам практично безвідмовним, тут не спрацював – попри численні спроби, ефективна вакцина проти ВІЛ/СНІД так і не була створена. Єдиною стратегією, що дозволила ВІЛ-інфікованим не тільки уникнути передчасної смерті, а й отримати шанс на повноцінне життя, стала високоактивна антиретровірусна терапія (ВААРТ). Хоча про виліковність хвороби досі не йдеться, ВААРТ доволі ефективно перешкоджає розвиткові її смертельної форми – синдромові набутого імунодефіциту (СНІД), стану, коли імунна система організму втрачає здатність протистояти будь-яким інфекціям. Втім, щоб це спрацювало, існує одна дуже важлива умова – людина, інфікована ВІЛ, має якомога раніше дізнатися про свій ВІЛ-позитивний статус.

В нашій нинішній пандемічній реальності важливість вчасної, достатньої, правдивої інформації про профілактику та лікування інфекційних хвороб цілком очевидна. Завдяки партнерству із ГО “Дівчата” ми вчимося говорити про статеве здоров’я та безпечний секс без зайвих і непотрібних евфемізмів. Використання презервативів під час кожного статевого акту – ефективна стратегія протидії поширенню ВІЛ. Щоб вона спрацювала, українські та міжнародні правозахисні організації наполегливо впроваджують обов’язкове отримання згоди на секс, що якраз і передбачає дотримання права на захист від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Знову ж таки, наша нинішня пандемічна реальність навчила нас тому, що профілактика, попри свою важливість, на жаль, не дає стопроцентного захисту від хвороби. Ризик інфікування ВІЛ досі залишається, і це стосується не тільки незахищеного сексу чи ін’єкційного прийому наркотиків. Саме тому цькування ВІЛ-позитивних людей є неприпустимим, а дата 1 грудня має ще одну назву – День солідарності з ВІЛ-інфікованими людьми. Проблема прийняття та соціалізації людей, що живуть із ВІЛ, в Україні досі актуальна, і це досі найголовніша причина того, чому наші громадяни бояться тестуватися. Подолати її можна тільки нашими спільними зусиллями.

Девіз цьогорічного Дня боротьби із ВІЛ-СНІД – Завершення нерівності. Завершення СНІД. Завершення пандемії (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Таким чином ООН та ВООЗ наголошують на подолання нерівності як важливому чиннику боротьби як із ВІЛ/СНІД, так і з нинішньою пандемією COVID-19. Велика роль у цьому належить поінформованості: той, хто знає про хворобу, способи її профілактики, важливість вчасної діагностики, а також про свої права та механізми їх дотримання, має набагато більше шансів зберегти життя та здоров’я в умовах поширення ВІЛ-СНІД, ніж той, хто цього всього не знає. БІБЛІОТЕКА також долучається до спільних зусиль заради подолання цієї загрози.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic