Європейський суд з прав людини – одна з тих міжнародних інституцій, про яку ми часто чуємо в новинах. Але попри те, що про існування ЄСПЛ чули майже всі, уявлення про нього найчастіше лишаються туманними та плутаними. Між тим, як у випадку з ООН, це інституція, яка у дуже великій мірі впливає на дуже багато сфер нашого життя.

Чому від роботи серйозних та зосереджених чоловіків і жінок, які носять суддівські мантії та засідають у французькому місті Страстбурзі, так багато залежить? Щоб дати вичерпну відповідь на це питання, доведеться звернутися до дещо зарозумілих праць науковців-правників. Проте найголовніша причина лежить на поверхні – ЄСПЛ створено заради захисту прав людини, закріплених Європейською конвенцією прав і свобод. Всі права людини, записані у Конвенції, мають обов’язково бути дотримані всіма державами, що її ратифікували. ЄСПЛ вступає в дію тоді, коли або самі держави порушують права людини, або суди на національному рівні неефективні в їх захисті.

Діапазон компетенцій і справ, що розглядаються, може бути дуже широким. Так, нещодавно ЄСПЛ на прохання уряду Вірменії розглядав справу збройного конфлікту з Азербайджаном і постановив, щоб треті країни, насамперед Туреччина, не втручалися до нього. А в Україні натомість добре знають про успішні прецеденти, коли наймані працівники домагалися виплати заборгованих зарплат аж через Страстбург. Нині наша країна з надією дивиться на ЄСПЛ, адже не за горами розгляд справи про російську анексію Криму та окупацію Донбасу. Серед потерпілих, зокрема, всі незаконно ув’язнені кримськотатарські активісти та інші кремлівські політв’язні.

Докладніше про Європейський суд з прав людини – у відеоролику одеського юриста Олексія Плотникова, запрошуємо подивитися

Допис проілюстровано світлиною з Вікіпедії, що показує інтер’єр зали засідань ЄСПЛ у Страстбурзі

Категорії: Без категорії

Easysoftonic