На День пам’яті героїв Крут БІБЛІОТЕКА організувала перегляд фільму “Крути 1918” та зустріч із автором сценарію картини Костянтином Коноваловим. Наша численна аудиторія, яка складалася із студентів та викладачів Університетського коледжу Педагогічного університету ім. Бориса Грінченка, викладачів та курсантів Академії патрульної поліції, старшокласників та читачів, активно цікавилася як історичними фактами про битву під Крутами та її учасників, так і створенням кінокартини та її долею в прокаті.
Фільм вийшов на екрани українських кінотеатрів рік тому, в лютому 2019 року. На той час битва під Крутами вже стала в суспільній свідомості найцентральнішою та найяскравішою подією Українською революції 1917-1921 років. Але знання української громади про героїв-крутянців досі оберталися довкола тез київської преси столітньої давнини, які останніми роками почали поширювати сучасні проросійські мас-медіа. Потрібно було щось робити із уявленнями про Крути як про трагічну й водночас закономірну поразку щойно відновленої Української держави, про “дітей”, яких її тодішнє бездіяльне та безвідповідальне вище керівництво відправило на вірну смерть. Для відновлення історичної правди було конче потрібно зробити якісне й достойне повнометражне кіно. Завдання надскладне, бо за всі роки Незалежності український ігровий кінематограф жодного разу не брався за цю тему. Більше того, не було навіть художнього літературного твору, придатного для повнометражної екранізації. Костянтин Коновалов розповів, що йому довелося братися за все з нуля – і за сценарій “Крутів 1918”, і за однойменну книжку. Її читачі, до речі, зможуть у повній мірі оцінити обсяг роботи з опрацювання історичних джерел та історико-політичної аналітики про Першу світову війну та початковий період Української революції.
Тепер, після зустрічі із автором сценарію і перегляду картини ми не тільки нарешті можемо віддати належне героїзмові командирів, юнкерів та студентів, які в першому своєму бою зуміли досягти поставленого завдання, попри мінімальні ресурси і відсутність бойового досвіду. Ми тепер знаємо крутян на імена: сотник Аверкій Гончаренко, гармаш Іван Лощенко, студент Григір Пипський, який і почав співати український гімн, дивлячись в очі розстрільній команді. Створюючи ж образи головних героїв, братів Андрія та Олекси Савицьких та Софії, сценарист і режисер зуміли втримати баланс історичного фактажу та художньої вигадку і не нашкодити цілісності й переконливості картини.
З кожним роком Україна, згадуючи героїв Крут, дізнається більше й більше про них. БІБЛІОТЕКА вдячна Костянтинові Коновалову та нашому давньому другові художникові-монументалістові Андрієві Пальвалю за можливість перегляду фільму та щирої розмови про українське історичне кіно.