Нинішній стан українських ЗМІ не надто оптимістичний. Для змін на краще потрібні дві речі – професіоналізм медійників та попит на якісну продукцію
БІБЛІОТЕКА та видавництво Book Chef продовжують проєкт “Кастинг професій”. До нас на онлайн-ефір завітав ведучий ток-шоу “Свобода слова” Вадим Карп’як, аби познайомити наших читачів із закуліссям журналістської професії.
Особливістю журналістської кар’єри в наші дні є те, що її можна розпочати в будь-який момент та в будь-якому віці. Це чи не найкращий приклад професії, в якій загальні навички, притаманні будь-якій публічній діяльності (soft scills, якщо вдатися до популярного англомовного запозичення), однозначно й беззаперечно беруть гору над навичками специфічними (відповідно, hard scills). Вадим Карп’як твердо переконаний, що два роки спеціальної освіти цілком достатньо для успішної роботи в будь-якому медіа та в будь-якому амплуа. До того ж існує безліч прикладів, коли люди добре засвоюють необхідні знання й уміння вже безпосередньо на робочому місці. Проте є одне важливе “але”, без якого нічого не вийде.
Сучасна журналістика – справа вузькоспеціалізована. Це означає, що авторський колектив економічного інтернет-порталу або радіо- чи телепередачі має добре знатися на економіці, політичним медіа не обійтися без знавців історії, політології або соціології. Так само й з культурною, соціальною, науково-популярною спеціалізацією. Більше того, це правило стосується навіть суто розважальних проєктів!
Попри фахове розмаїття, все ж існує фундаментальний набір знань та умінь, спільний для всіх медійників. До нього належить добре володіння українською та англійською мовами (знання інших мов теж не буде зайвим:)) Ще один важливий блок – уміння оцінювати важливість і перевіряти достовірність будь-якої інформації. До речі, професійна журналістська спільнота нині поступово втрачає монополію на медійну грамотність – читачів, глядачів та слухачів теж заохочують до цього.
Перегляньте відео з нашої зустрічі, аби дізнатися, чому готові оцінки фактів та подій – це погано, а також про найкращі магістерські програми в українських вишах, про стратегії пошуку джерел інформації тощо 🙂