Різдво в Україні – це час чекати першої зірки на Святвечір, всією сім’єю разом куштувати смачну кутю, виглядати колядників, щоб разом із ними співати хвалу Немовляткові Ісусові. Також це чарівний час, коли добро перемагає зло навіть у безнадійних, здавалося б, випадках. Різдвяний час дає багато можливостей для спільного сімейного дозвілля. Це, наприклад поїздка до бабусі або до родичів до іншого міста, містечка або села; або ж, навпаки, приїзд онуків з великого міста або когось із батьків із закордонних заробітків…

Варіантів спланувати й відзначити Різдво може бути безліч. Втім, БІБЛІОТЕКА переконана: сімейне читання у ці дні також доречне. Тому тут зараз буде наш невеликий список тематичних книжок про Різдво українських авторів – від класики до сучасності 🙂

Микола Гоголь. Ніч перед Різдвом. – К.: Абабагаламага, 2006 – 28 с.

“Ніч перед Різдвом” Миколи Гоголя – напевне, найвідоміший та найпопулярніший твір про Різдво та різдвяні традиції в Україні. Його неодноразово екранізовували, навіть робили телевізійні шоу за його мотивами, не кажучи вже про інсценізації у найбільш традиційному жанрі святкових вистав для дітей. Завдяки видавництву “Абабагаламага” та неперевершеному художникові-ілюстраторові Костеві Лавро БІБЛІОТЕКА може запросити всіх – і малих, і дорослих – звернутися до першоджерела й побачити, звідки насправді взялися всім відомі меми – черевички, як у самої цариці; вареники, що самі залітають до рота; молодиця Солоха, що відправляє всіх своїх гостей до одного величезного мішка і немалі золоті полумиски, з яких їдять у царському палаці в самому Петербурзі 🙂

Різдвяна рукавичка. Українська народна казка з продовженням, що його розповів Іван Малкович. Художник-ілюстратор Кость Лавро. – К.: Абабагаламага, 2004

Народна казка “Рукавичка” була, є й завжди буде невід’ємною складовою читання для найменших українською мовою. От тільки чи всіх малят і дорослих задовольняє її закінчення? Відомому поетові та видавцеві Іванові Малковичу здалося, що звірят, які поселилися у рукавичці, у ХХІ столітті вже зовсім не обов’язково виганяти назад на мороз, а Дідусеві не личить бути скнарою, який труситься над якимось старим елементом одягу:) Так у казці з’явилися Різдвяні свята й колядники, яких попервах на її сторінках не було… Долучайтеся й Ви до веселої лісової колядницької ватаги – у книжці для цього є все необхідне, і текст, і навіть ноти!

Різдвяна казка: казки / Упорядкування Еліни Заржицької. – Київ: Кассіопея, 2014. – 40 с.

Збірка “Різдвяна казка” народилася у найтяжчий рік української Незалежності як волонтерський проєкт, покликаний збагатити сімейне читання на Різдво і зібрати допомогу військовим на Донбасі. У ньому взяли участь дев’ять літераторів, серед яких – Оксана Радушинська, Євгенія Пірог, Тимур Литовченко, Ольга Рєпіна.

“Різдвяну казку” відкриває твір киянина, класика української наукової фантастики Тимура Литовченка, що має назву “Миколка й Різдвяна Зірка”. Бажання, які малі й дорослі загадують у Різдвяну ніч, можуть бути злими й руйнівними. Саме через них, а не через дорослішання, люди й втрачають віру в дива на Різдво й навіть більше – починають завзято воювати з ними. Читайте про те, які бажання потрібно загадувати, щоб Різдвяна Зірка не втрачала своєї чарівної сили й самому зрештою не втрачати свого щастя…

Іван Малкович. Золотий павучок. З ілюстраціями Катерини Штанко. – К.: Абабагаламага, 1997, 2009 (оновлене перевидання)

Ще одна класична дитячій різдвяна книжка-картинка, що вийшла з-під пера Івана Малковича. Незважаючи на те, що “Золотий павучок” уже зовсім скоро матиме чвертьстолітній ювілей, казка звучить по-сучасному. Так само, як нині, на Україну напав підступний ворог з півночі, так само у багатьох родинах військових Різдво стає болісним і сумним святом. Але золотому павучкові, який плете на різдвяній ялинці своє небесне плетиво, до снаги змінити сум на радість…

Мар’яна Качмар. Івасикове Різдво. З ілюстраціями Мар‘яни Качмар. – Львів: Свічадо, 2016 – 32 с.

Казка Мар’яни Качмар розповідає ще про одну яскраву різдвяну традицію – вертеп, або виставу, що розповідає про євангельську історію про народження маленького Ісуса. Вона може виконуватися як людьми-акторами, так і лялькарями – так, як власне в “Івасиковому Різдві”. У церкві села, де живе Івасик, лежить скриня із старовинними ляльками і ляльковим будиночком, але ключ від неї загубився. Читайте казку, щоб дізнатися про все, що має статися, щоб скриня з вертепом відкрилася, з неї засяяло лагідне світло, а музика неймовірної краси зачарувала всіх навколо!

Богдана Матіяш. Казки Різдва. З ілюстраціями Володимира Штанка. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016

У “Казці про Королеву та мудрого Оленя”, якою відкривається збірка Богдани Матіяш, теж розповідається про великий сум напередодні Різдва – Королева всього за один рік втратила і коханого чоловіка, і єдиного сина. Але ж малий Ісус тому й народився від Діви Марії, щоб люди могли перемогти смуток і мали надію. Читаймо “Казки Різдва”, аби дізнатися, куди мудрий Олень привів Королеву засніженим лісом і як вона звільнилася від свого суму…

Надійка Гербіш. Одного разу на Різдво. З ілюстраціями Юлії Пилипчатіної. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014 – 36 с.

Мамі великого сімейства їжаків добре відомо, наскільки багато роботи потрібно зробити, аби навести сякий-такий лад у їхній хатинці напередодні Різдва. Тим не менше вона, її чоловік та троє її дітей гостинно приймають ще двох ховрашків, які прибилися до їхнього лісового куточка під час великої снігової завії. Настає час послухати чарівні різдвяні історії, які звірята оповідають одне одному 🙂

Святий вечір. Оповідання українських письменників/Упорядник З.Жук – Львів: Свічадо, 2007 – 224 с.

Різдво – це не тільки Святвечір з кутею та колядники із зіркою. На рубежі ХІХ – ХХ століть виник і здобув популярність особливий жанр малої прози – святочне оповідання. Започаткував його британський письменник-класик Чарльз Діккенс, його “Різдвяна пісня у прозі” стала популярною в усьому світі. З його легкої руки традиція писати й спільно читати з нагоди Різдвяних свят оповідки – від зовсім коротких до більш розлогих – з’явилася й в українській літературі. Традиція не зникла навіть у радянський період, коли святкування Різдва довгі роки було під фактичною забороною: її зберегли на еміграції.

Збірка оповідань “Святий вечір” знайомить українських читачів із різними зразками святочного оповідання. Разом з її авторами ми дістаємо нагоду побачити, як зустрічали Різдво у бідних селянських хатах і в заможних аристократичних родинах, у підпіллі за часів СРСР, у таборах переміщених осіб тощо. Адже Різдвяні свята – це також важлива частина нашого історичного досвіду та боротьби за Незалежність.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic