Україна нині стоїть на порозі прийняття нового законодавства про захист прав дітей, згідно з яким цькування та переслідування дітей у школі або в будь-якому іншому колективі більше не буде приватною справою, яку можна не виносити на загал. Відтепер такі дії називаються міжнародним юридичним терміном “булінг” і стають складом адміністративного правопорушення або кримінального злочину. Про це наша аудиторія – дев’ятикласники гімназії № 102 – дізналася в ході зустрічі із  співробітниками Головного теруправління юстиції в місті Києві – Олександром Хименко та Каріною Гарбузенко. Захід відбувся в рамках #ВсеукраїнськийТижденьПрава

 

Чим булінг такий небезпечний, що в деяких країнах він може вважатися тяжким крімінальним злочином, нарівні з тероризмом, тортурами та катуванням?

Перш за все булінг – це порушення практично всіх десяти основоположних прав дитини аж до посягання на право на життя – наприклад, унаслідок доведення жертв цькування до самогубства. Так само під загрозою є право на здоров’я, на повагу до дитини, на отримання освіти, на свободу самовираження тощо.

По-друге, булінг – це завжди насильство. А воно, у свою, чергу, небезпечне не тільки саме по собі. Воно може провокувати постраждалу сторону на відповідь, інколи асиметричну й неадекватну. Насильство може бути не тільки фізичним, це не лише побиття чи завдання травм у інший спосіб. Можуть бути словесні (образи, погрози), економічні (відбирання кишенькових грошей, користування чужими речами без дозволу та навмисне псування їх), психологічні способи впливу.

На жаль, покоління школярів радянського часу легко може пригадати чимало історій цькування та знущань. Але булінг – це не історія з минулого – терпимість до нього у дитячому середовищі досі дуже висока. Руйнування цього неприродного прагнення виправдовувати кривдників, приховати їхні протиправні вчинки – це те, з чого має починатися протидія булінгові.

Те, що булінг відтепер стає правопорушенням та злочином, означає відповідальність і покарання за нього. Цькування тепер матиме більш далекосяжні наслідки, ніж погані оцінки з поведінки та виклик батьків до школи. Тепер запроваджується градація штрафів, сплачувати які, безперечно, буде неприємно – навіть якщо йдеться про мінімальну суму в 340 гривень. Ще менше приємного в отриманні підозри в кримінальній справі. Причому це покарання стосуватиметься не тільки самих кривдників, але й їхніх спільників та співучасників, усіх цих “мовчазних свідків” та “відеоблогерів”, які не погидують розміщувати в соцмережах ролики відповідного змісту.

Чи не найважливіший месидж нашої зустрічі з юристами-професіоналами – булінг можна подолати тільки шляхом взаємодії дітей із дорослими. Всі мають знати, що до відповідальності за булінг також будуть притягуватися дорослі, зокрема педагоги та батьки, за бездіяльність у захисті постраждалих. У кожної дитини має бути хтось із дорослих, до кого можна буде безперешкодно звернутися по допомогу – нехай це будуть навіть соцмережі та гарячі телефонні лінії відповідних служб та правоохоронних органів.

Протидія булінгові для самих дітей також може бути стартом юридичної кар’єри! Юристка та філософ Каріна Гарбузенко поділилася підказками, в якій формі це можна здійснити:)

Наша зустріч закінчилася дуже позитивно – ми разом переглянули мотиваційні ролики з участю акторів серіалу “Школа” й навіть всесвітньо відомих зірок Голівуду. Тепер ми не тільки переконані, що булінгові не має бути місця в нашому житті, а готові до активної протидії цьому ганебному явищу.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic