14 жовтня ми віддаємо шану захисникам України різних поколінь, у тому числі й тим, хто під час Другої світової війни боровся за Незалежність нашої держави. Організацій і структур, через які українські пасіонарії долучалися до боротьби з окупаційними режимами держав-загарбників, було кілька – ОУН, УПА, УГВР, яка стала прообразом майбутнього парламенту. Так чи інакше, від початку до кінця, та й іще кілька десятиліть після війни здобувати українську Незалежність треба було виключно шляхом діяльності у підпіллі, під постійною загрозою життю й близьким людям. Як виглядало повсякденне життя тих, хто зважився пов’язати себе з українським національно-визвольним рухом під час Другої світової, розповідає книга мемуарів його учасниці, багаторічної зв’язкової УПА Марії Савчин “Тисяча доріг”.

БІБЛІОТЕКА вже розповідала про неймовірні пригоди людини, що через збіг обставин була сама покинута на Марсі, намагалася вижити й повернутися на Землю. Книжка Марії Савчин дуже яскраво нагадала “Марсіянина” Енді Вейра, хоча, ясна річ, в ній зовсім не йшлося про позаземні світи. Потрібно було виживати й продовжувати боротьбу в умовах, що своєю негостинністю дуже нагадували марсіанські – темні, холодні й задушливі криївки, з яких не можна було виходити надвір аж поки в лісі не зійде сніг, загроза туберкульозу та інших небезпечних хвороб. До цього потрібно додати постійний величезний психологічний тиск – кожна нова операція, кожна нова зустріч із зв’язковими могла спричинити провал, засідку, зраду й розправу. Зрештою, авторка мемуарів з чоловіком і малим сином, якого вона старанно переховувала у довірених людей поза колом підпільників, все ж потрапляють до рук НКВД. Тому в книжці є розділи не тільки про волинські, галицькі та прикарпатські ліси, а й, наприклад, про міста Дніпро та Запоріжжя на початку п’ятидесятих. Так ми дізнаємося, чим скінчилася затія радянської влади влаштувати публічний суд над підпільниками з неодмінним покаянним останнім словом. Зрештою, Марта Савчин описує, як вона опинилася на еміграції в США і змогла записати свої спогади. Вони й досі є одним з найцінніших першоджерел з історії українського повстанського руху під час та після Другої світової війни, запрошуємо до БІБЛІОТЕКИ читати їх.

Савчин, Марія.
Тисяча доріг [Текст] : спогади жінки-учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни / передм. Є. Штендера, В. В’ятровича ; дизайн. обкл. М. Леонович. – Вид. 2-е. – Київ : Смолоскип, 2017. – 542 с. 

Категорії: Без категорії

Easysoftonic