БІБЛІОТЕКА та видавництво “Віхола” продовжують цикл презентацій “Наука на даху”. 22 червня на нашій терасі відбулася зустріч з орнітологинею Наталією Атамась, авторкою “Пташиної історії”.

Наталія Атамась (говорить) та редакторка її книжки Ольга Дубчак

Серед усіх тварин на землі за птахами спостерігати найлегше. Практично щоразу, визираючи з вікна, Ви бачите когось із них – як не голубів, то ворон, горобців або синичок. Влітку у височині практично завжди в полі зору ластівки або серпокрильці. На морському відпочинку Ви неодмінно побачите чайок, мартинів, нирців.

Вже навіть побіжного погляду на цих птахів буває достатньо, щоб зрозуміти – у кожного з них є своя історія, яку буде цікаво розгадати й переповісти. Орнітологиня Наталія Атамась за роки своєї кар’єри в науці назбирала чимало сюжетів, які інколи цілковито перевертають наші звичні уявлення про навколишній світ. Щоправда, це вже результат наполегливої професійної праці вченої. Наприклад, щоб вивчати зміни поведінки, стратегії адаптації до змінних умов середовища, різноманітні еволюційні зміни, потрібно кілька років їздити на одну й ту саму природну локацію, фіксувати результати спостережень тільки одного, максимум двох-трьох видів, аби потім була можливість обробити їх інструментами математичної статистики. В результаті можна дізнатися про постійно чи ситуативно полігамних птахів. Або про жорстку, іноді навіть кровопролитну конкуренцію за місця для гніздування, а також про те, що дуже багато видів птахів для виживання потребують не так підгодівлі, як збереження старих дупластих дерев. Або ж про те, як пернаті опановують боротьбу із гніздовими паразитами (в українських умовах це всім відома зозуля) – або ж ідуть на компроміси із ними.

А ще книжка Наталі Атамась запрошує до роздумів, як нам, людям, потрібно змінювати свою поведінку, щоб і надалі вважати себе розумними й мудрими істотами в стосунках із птахами. Наприклад, навчитися віддавати перевагу не феєрверкам і гучній музиці на природі, а пташиному співові чи спостереженню за чиїмось гніздом і годівлею пташенят.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic