Дата 23 квітня 2021 року – це ювілейний 25-й Всесвітній день книги та авторського права. На відміну від іншого всесвітнього книжкового святкування – Всесвітнього дня письменника 3 березня, ініціатива тут належала не безпосередньо професійній літературній спільноті, а культурній організації під егідою ООН – ЮНЕСКО. Рішення було прийняте на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року, а рівно 25 років тому, 23 квітня 1996-го, й розпочалася традиція щорічного відзначення. Сама дата була обрана не випадково – в Іспанії та деяких інших іспаномовних країнах на той момент уже відзначався свій день книги, встановлений королем Альфонсом ХІІІ у 1926 році на знак пам’яті про день смерті всесвітньовідомого письменника Мігеля Сервантеса, а також заради поширення традиції проводити цього дня книжковий ярмарок, що зародилася в столиці Каталонії Барселоні.

Зображення: Українська літературна газета

В англомовних країнах 23 квітня шанують пам’ять про день смерті іншого всесвітньовідомого письменника – Вільяма Шекспіра. Проте основний акцент Всесвітнього дня книги та авторського права – не творчість тих або інших літераторів, а діяльність працівників , так би мовити, книжкової інфраструктури – видавців, бібліотекарів, дослідників-літературознавців, журналістів, що висвітлюють теми книги та читання. Тому БІБЛІОТЕКА теж обов’язково долучиться сьогодні до святкування!

Цікаво, що в тексті рішення ЮНЕСКО про встановлення Всесвітнього дня книги окремо говориться про книги й читання як інструмент подолання бідності. У той же час правовий інститут авторського права, про який теж згадується в офіційній назві сьогоднішньої пам’ятної дати, передбачає крім іншого достойну винагороду всім причетних до створення книжок. Яким чином книжка, яка за логікою авторського права обов’язково має коштувати грошей, іноді доволі немалих, може долати бідність?

Саме для цього слугують бібліотеки! Завдяки праці бібліотекарів можна прочитати книжки, на які бракує грошей, які з різних причин відсутні у продажі в книгарнях, а ще – заощадити природні ресурси на виготовлення нових книжок.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic