Письменник Андрій Чайковський – одноліток і майже земляк Івана Франка. Разом із ним вони починали писати й публікувати свою крімінальну прозу.
Франкові “Перехресні стежки” відомі дещо більше, ніж “Олюнька” Андрія Чайковського. А проте написана ним історія про дівчину-сироту, її ворогів і покровителів не менш цікава, ніж доля українського галицького громадського активіста й політика-початківця у виконанні Каменяра.
“Олюнька” має цілком сучасну тематику. Андрій Чайковський, що був практикуючим адвокатом, достовірно й фахово пише і про актуальну нині тему домашнього насильства, й про особливості психології, точніше, психопатології злочинців. Він ще у кінці ХІХ століття помітив ознаки, за якими сучасні психологи визначають людей, схильних до токсичних стосунків та домашнього насильства. Дмитро Полошинський з самого малечку навчився вдавати щирі емоції, вгадувати, якої поведінки від нього чекає оточення, залишаючись в душі цілковито байдужим. Завдяки цьому він добре вміє справляти позитивне враження, однак наслідки для тих, хто йому довірився, бувають катастрофічними.
Андрій Чайковський буквально по пунктам розписує етапи стосунків із психопатом – від дріб’язкових образ до всеохопного терору. Автор твору блискуче скористався своїм правничим досвідом й проробив чималу аналітичну роботу, показавши, чому спроби захистити права Олюньки виявилися невдалими. Попри всі зміни, багато спостережень і висновків досі актуальні. Тому, щоб не пропустити жодного цікавого кейсу з цивільного права та криміналістики, варто прочитати текст твору без скорочень.
Уважний читач пригадає, що “Олюнька” починається не з епідемії холери і не з життєпису головної героїні. Для чого було так довго писати про поділ села Пишнівці на хлопську та шляхетську частини? Жорсткий поділ на хлопів і шляхтичів невластивий більшості українських територій, зате він споконвіку існує (й триває досі!) у Польщі. От Андрій Чайковський і відшукав село, в якому етнічні українці намагаються жити за польськими звичаями, і намагався розказати й показати, що виходить з їхнього шляхетського гонору.
Чайковський, Андрій Якович.
Повісті [Текст] / вступ. ст. О. М. Нахлік ; худож. Л. М. Медвідь. – Львів : Каменяр, 1989. – 336 с.
Без категорії
Той, хто зумів ненароком змінити усе. До 190-річчя з Дня народження Льюїса Керрола
В наші дні вже нікого не дивує, що деякі дуже поважні дорослі, найчастіше – письменники, що пишуть дуже серйозні книжки, одного дня приходять у дитячу літературу з яким-небудь легковажним і бешкетним твором. Однак казка про Читати далі…