Напередодні Дня пам’яті й примирення БІБЛІОТЕКА провела онлайн-ефір з письменницею Надійкою Гербіш, авторкою дитячих книжок про найбільші війни ХХ століття – “Яблука війни” та “Ми живемо на краю вулкана“. Обидві розповідають про руйнівний вплив, який війни мали на родини та на світ дитинства. “Яблука війни” – історія про колишнього вояка Української Галицької армії, якому ніяк не вдається психологічно повернутися з поля бою, про життя на еміграції у США у двадцятих роках ХІХ століття, про рятівну силу залучення до спілкування та нового досвіду. “Ми живемо на краю вулкана” теж зачіпає тему еміграції, адже під час Другої світової війни виїзд до Великобританії та до США був надією на порятунок євреїв з усієї Європи та з України. Власне, книжку було створено на основі листів, які писали родичам на Захід з містечка Збаража на Тернопільщині та з гетто поблизу нього, утвореного під час нацистської окупації.

Під час нашої онлайн-зустрічі ми з’ясували, що дитячі книжки з розповідями про війну потрібні, аби діти могли разом з дорослими долучитися до збереження родинної та національної пам’яті про ХХ століття. Поява таких книжок закономірна – адже теми Першої та Другої світових воєн незмінно перебувають у центрі уваги суспільства. Пам’ять про учасників та жертв збройних конфліктів присутня в нашому календарі, і це не тільки про дві меморіальні дати в травні – День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У червні ми відзначатимемо скорботний ювілей – 80 років від початку німецько-радянської війни, у вересні – так само 80 років від початку масових вбивств у Бабиному Яру.

Безумовно, зустріч із війною – навіть у спогадах, у кіно чи на сторінках літературного твору – це травматичний досвід. Надійка Гербіш розповіла про те, як вони з історичним консультантом видавництва “Портал”, відомим істориком Ігорем Козловським шукали сюжети розповідей та способи обійти найбільш болючі моменти під час створення книжки “Яблука війни”. Також письменниця розповіла, як до цього непростого творчого завдання долучалися художниці-ілюстраторки Софія Томіленко (“Яблука війни”) та Олена Лондон (Ми живемо на краю вулкана”). Запрошуємо до перегляду відео з нашої зустрічі:

Надійка Гербіш. «Яблука війни». Ілюстрації Софії Томіленко. — Київ: Портал, 2020.
Надійка Гербіш. Ми живемо на краю вулкана. Ілюстрації Олени Лондон. Наукова консультантка Тетяна Федорів. — Київ: Портал, 2020.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic