У БІБЛІОТЕЦІ відбулася презентації мальопису Українського інституту національної пам’яті “Оборона Замостя. Легенда про Лопату”
У нинішньому протистоянні російським агресорам не останню роль відіграє наша пам’ять про героїв та переможні битви минулого. Оборона невеличкого містечка Замостя на південному сході Польщі, неподалік від нинішнього кордону з Україною, що тривала від 29 до 31 серпня 1920 – славний приклад того, як українці можуть успішно взаємодіяти з польськими союзниками і перемагати спільного ворога – російських більшовиків, навіть маючи обмежені резерви живої сили, озброєння та бойової техніки.
Триденні запеклі бої за Замостя – епізод Української революції 1917-1921 років, який однозначно заслуговує на те, щоб про нього добре знали всі. Для того, щоб досягти цього, найкраще було б знати видовищний фільм із масштабними батальними сценами. Нині, поки наш кінематограф готується до створення такої великої картини, стане у пригоді більш бюджетний спосіб втілити цей задум – написати сценарій і намалювати за ним історичний комікс.
Співробітник Українського інституту національної пам’яті Володимир Поліщук став фанатом коміксів ще коли був школярем. Його кумири – Джек Кірбі, автор мальопису про Капітана Америка, та блискучий стиліст мальованих історій Майкл Міньйола. Володимир Поліщук швидко збагнув, що на матеріалі української історії також можна зробити мальописи, потенційно здатні охопити більше читачів, ніж традиційні книжки – як художні, так і документальні. Свій задум він спочатку пробував втілити в партнерстві з приватними видавцями, але з ними не склалося.
Перетворити своє хобі на професійну кар’єру – заповітна мрія багатьох фахівців. У стінах Українського інституту національної пам’яті Володимирові Поліщукові пощастило знайти однодумця й сценариста своїх історичних коміксів Ігоря Кромфа, а також прогресивного керівника – директора УІНП Антона Дробовича. Таким чином пазл творчого колективу успішно склався; завдяки мобілізації усіх доступних людських та фінансових ресурсів вдалося зробити якісний медійний продукт із значно меншими затратами, ніж це було б у рамках приватного комерційного проєкту.
Озброївшись головною знахідкою історичного наративу від Вальтера Скотта – колоритними вигаданими й водночас достовірними персонажами першого плану, автори в епізодах зображують реальних історичних осіб – українських командирів Марка Безручка та Всеволода Змієнка, поляка Миколая Болтуца. А головні герої – досвідчений український сапер Гнат Вечірній на прізвисько “Лопата” та молодий і завзятий, але ще зовсім необстріляний поляк-доброволець Рафал Круц – демонструють нам, що таке добре зроблена солдатська робота.
БІБЛІОТЕКА вдячна авторам Володимирові Поліщукові, Ігореві Кромфу та керівникові УІНП Антонові Дробовичу за змістовну розмову про перспективи коміксів та графічних романів на історичну тематику, а також за подаровані на поповнення наших фондів примірники “Оборони Замостя”.
Докладніше про книжку, її концепцію, джерела натхнення й задум можна дізнатися з інтерв’ю Володимира Поліщука та Ігоря Кромфа радіо “Культура”.