БІБЛІОТЕКА розпитала головну редакторку Альону Романюк веб-ресурсу “По той бік новин” про фактчекінг та його застосування
Коли ми говорили з Вадимом Карп’яком про суть професії журналіста, то дізналися, що вміння перевіряти достовірність отриманої інформації – одне з базових умінь. Наш сьогоднішній онлайн-ефір з Альоною Романюк значно розширив наші знання про фактчекінг. Хоча вона має в своєму резюме рядки про роботу журналісткою на радіо та телебачення, та нинішня її позиція головної редакторки у волонтерському проєкті “По той бік новин” також належить до журналістики, перевіряти факти в ідеалі повинні навчитися всі, хто працює з інформацією. В умовах інформаційної війни, яку провадить Російська Федерація та її п’ята колона в Україні, це життєво необхідно. Втім, підтасовка та маніпуляція з фактами можуть загрожувати життю й здоров’я також в інший спосіб, адже ми спостерігаємо нескінченний потік фейків про ліки та хвороби, атак на принципи доказової медицини тощо. Фактчекери допомагають уникати фінансових збитків та навіть втрати бізнесу, спричинених управлінськими та судовими рішеннями на основі неперевіреної інформації. Тому вже в недалекому майбутньому подібні фахівці з’являться не лише серед медійників, а й у корпоративному та громадському секторі.
Технологія фактчекінгу доволі нескладна. Спочатку аналізуємо стиль повідомлень – невластиві українській мові синтаксичні конструкції, нечіткість часових рамок та кола адресатів, клікбейт (сильний удар емоціями, який завдає заголовок) мають викликати підозру. Наступний етап – шукаємо першоджерело інформації та порівнює – її зміст може бути викривленим. Завершальний етап – пошук підтвердження бодай ще з одного непов’язаного джерела. Втім, повний цикл фактчекінгу вимагає часу й зусиль, тому є достатньо великі передумови для того, щоб цей вид діяльності став окремою професією. Більше – у відео з нашої зустрічі:
Р.S. Тут можна прочитати про зустріч-знайомство з проєктом “По той бік новин” та іншими громадськими ініціативами щодо боротьби з неприйнятним інтернет-контентом, що відбулася в БІБЛІОТЕЦІ наприкінці січня 2020 року.