Турбулентність – це такий великий вихор, який неможливо пролетіти на літаку без певних неприємностей – хитавиці або й навіть втрати заданого курсу. Нині цей термін з царини аеродинаміки став дуже популярним, турбулентністю почали називати будь-яку невизначеність у будь-чому. Те, що буде відбуватися у вересні-2020 в школах по всій Україні – класичний приклад турбулентності 🙂

Ні учні, ні вчителі ще ніколи не стикалися з такими великими змінами у шкільному житті, і потрібен буде певний час, аби звикнути до масок з антисептиками, до розмітки в шкільних коридорах та решти приписів. А між тим існують професії, представники яких добре навчилися давати собі раду з вихором змін. Наприклад, солдати-новобранці вже знають, що треба триматися подалі від начальства, поближче до кухні, а в будь-якій непевній ситуації варто спробувати подрімати. Книголюби – ще одна когорта тих, хто завжди знає, що робити. БІБЛІОТЕКА розкаже, в які книжки варто залипнути, щоб легше пережити перший тиждень після канікул 🙂

Нестайко, В. З.
Найновіші пригоди їжачка Колька Колючки та зайчика Косі Вуханя [Текст] : з іл. дітей / ред. І. А. Малкович, О. С. Дерманський ; передм. авт. – Вид. 6-е. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 160 с.

Всеволод Нестайко – найавторитетніший класик української дитячої літератури. Він починав дотепно писати про шкільне навчання ще тоді, коли це зовсім не було мейнстрімом. Його історія про те, як шпигуноманія, сплеск якої в СРСР стався після збиття американського льотчика-розвідника Френсіса Пауерса 1 травня 1960 року, позначилася на житті двох школярів із Васюківки, стала чи не найвідомішим українським твором для дітей за всю історію. Однак сьогодні мова не про “Тореадорів з Васюківки”, а про не менш дотепну книжку Нестайка, адресовану молодшим школярам – “Найновіші пригоди їжачка Колька Колючки та зайчика Косі Вуханя”. Продовження хрестоматійної дитячої книжки “Незвичайні пригоди в лісовій школі” (1981), до підготовки якого долучилися такі зірки дитліту, як Іван Малкович та Сашко Дерманський, було повністю проілюстроване малюнками дітей. Всеволод Нестайко – просто неперевершений майстер весело міксувати всім відомі казкові сюжети з чим завгодно – хоч із буднями музичної школи, хоч із підсумковий концертом її вихованців наприкінці навчального року, а хоч би з жорсткими фільмами жахів та бойовиками. Візьміть “Найновіші пригоди…” на свій формуляр та переконайтеся!

МакДоналд, М.
Джуді Муді – лікарка [Текст] : повість / пер. з англ. Н. Ясіновської ; іл. П. Рейнолдса. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 167 с. 

Пандемія COVID-19 познайомила всіх з багатьма речами з арсеналу професійних медиків, наприклад, тими ж хірургічними масками, антисептиком для рук, гумовим рукавичками тощо. Дежавю: десь ми вже бачили, як молодші школярі в масовому порядку одягаються в медичні костюми та беруть до рук лікарський інструмент. Стоп, та це ж було в книжці Меґан Мак-Доналд про Джуді Муді та її 3-Т клас! Візьміть її та прочитайте, в який нестандартний спосіб педколектив майже звичайної британської школи знайомив дітей з будовою людського тіла та вчив надавати першу медичну допомогу 🙂

Стронг, Д.
Гармидер у школі [Текст] / пер. з англ. А. Поритка ; іл. М. Паленка. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. – 187 с.

Коли вживають словосполучення “гармидер у школі”, у 999 випадків з тисячі мова йде про погану поведінку учнів. Британський письменник Джеремі Стронґ розповідає про той доволі рідкісний випадок, коли дивачкою та бешкетункою виявилася вчителька, яку так і звали – міс Гармидер. Вся школа отетеріло спостерігала, як вона приїхала на свій перший урок на підміні на машині швидкої допомоги! з увімкненою сиреною! з розмазаним макіяжем! А-а-а!!!! Після такого початку вже годі втриматися, щоб одним махом не “проковтнути” цю книжку 🙂

Бачинський, А. М.
З Ейнштейном у рюкзаку [Текст] : повість / іл. М. Вінклер. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 150 с.

Письменник Андрій Бачинський – давній фанат пригодницької літератури та наукової фантастики для дітей. В новій книжці “З Ейнштейном у рюкзаку” він спробував поєднати своє літературне захоплення з фахом, за яким він свого часу навчався на радіофізичному факультеті університету “Львівська політехніка”. Книжка не тільки розкаже про карколомні пригоди головних героїв – Олега, Юрка та красуні Соломії, а й підготує семикласників до вивчення нового навчального предмету – фізики. Читачі не тільки побачать приклади застосування законів Ньютона та Архімеда на практиці, а й навчаться мислити як науковці – опанують читання фізичних формул, систему одиниць СІ тощо.

Стренковська-Заремба, М.
Детектив Кефірчик у пошуках скелета [Текст] : повість / пер. з пол. Я. Івченко ; іл., обкл. А. Данчишин. – Львів : Урбіно, 2018. – 221 с.



Дурдом “Веселка” – ще одна промовиста характеристика, яку багатьом захочеться використати, аби розповісти про перший тиждень у школі. Але тільки детектив-початківець Теодор Кефірчик (так-так, в імені та прізвищі немає жодної помилки) точно знає, як це насправді виглядає та звідки цей вислів узявся. Хочете й Ви дізнатися? Тоді приходьте до нас, аби взяти книжку польської письменниці Малгожати Стренковської-Заремби “Детектив Кефірчик у пошуках скелета”. Що це за скелет, звідки він у книжці для дітей? Ми якось вже питали про це у її видавчині та перекладачки Божени Антоняк, тут можна прочитати про зустріч з нею у травні минулого року 🙂

Андрусяк, Іван Михайлович.
28 днів із життя Бурундука [Текст] : повісті та оповід. / худож. Г. Осадко. – Київ : Фонтан казок, 2017. – 215 с.

Попри свій молодий вік, Іван Бондарук на прізвисько Бурундук – хлопчина з чималим багажем нереалізованих амбіцій. Йому страшенно хочеться стати майстерним футболістом-польовим гравцем і при цьому не паритися із обробкою м’яча, дріблінгом та рештою того, що доводиться місяцами шліфувати на тренуваннях. Йому кортить отримувати красиві оцінки, зовсім не виконуючи домашніх завдань. Він дуже не проти бути слухняним сином для батьків і при цьому не морочитися з малою сестрою Любою. Але з ним трапилося якраз те, про що часто кажуть: бійтеся власних бажань…
Візьміть у БІБЛІОТЕЦІ книжку та дізнайтеся, чим все йому загрожувало й чим зрештою все скінчилося, і завдяки кому:)

Левкова, Анастасія.
Старшокласниця. Першокурсниця [Текст] : роман. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 328 с.


Учні випускних класів мають дещо інші турботи, ніж шести-семи-восьмикласники. Всього за один рік потрібно зробити дещо таке, від чого буде залежати старт у дорослому житті. Книжка письменниці та тележурналістки Анастасії Левкової “Старшокласниця. Першокурсниця” розповідає про покоління батьків та матусь нинішніх випускників, тому в ній ще немає:
а) цифрових фотокамер – кадри для випускного альбому ще знімають на 36 кадрів у плівковій “мильниці”;
б) ЗНО – тому треба здавати екзамени двічі впродовж літа та розв’язувати по-справжньому гамлетівське питання – як вступити до омріяного вишу на бажану спеціальність без хабаря?
в) мобільних телефонів (в усякому разі, звичайним студенткам вони ще принаймні кілька років не були доступними);
г) треба було з раннього ранку займати чергу до комп’ютерного класу, аби просто перевірити поштову скриньку й написати комусь лист тощо.
Але в цього покоління вже був попереду перший Помаранчевий Майдан, і вже були перші питання, які особисто для себе потрібно було вирішити на користь України – причому, як правило, без підказок дорослих. Читайте Анастасію Левкову, аби дізнатися (пригадати), як це було…

Королева, Наталена.
Твори [Текст] : Автобіографія ; Предок ; Без коріння / упоряд. В. Винничук. – Львів : Каменяр, 2009. – 419 с.


Ноель, головна героїня автобіографічної повісті Наталени Королевої “Без коріння” – це вже мінус не одне покоління, а щонайменше мінус століття з хвостиком від сьогоднішніх школярів-випускників. Вихованки Інституту шляхетних дівчат (того самого, що від нього походить назва вулиці Інститутської в Києві), до числа яких належить Ноель, навпаки, перебувають під надмірним контролем дорослих, і всі зі шкіри пнуться, аби показати “підготовку до дорослого життя”, тобто до вигідного заміжжя. Втім, і тут є глибинний конфлікт – Ноель почувається надто незалежною, в ній жива пам’ять про сонячну Іспанію, звідки вона родом, аби витримувати імітацію блискучої європейської освіти у виконанні Російської імперії. Тому-то вона покидає інститутські стіни, щойно ставши повнолітньою…

Життєва доля Наталени Королевої, дочки іспанської графині зі старовинного роду Лачерда (про це є згадка у повісті “Без коріння”) та польського графа Анджея Єжи-Борковського, абсолютно неймовірна. Впродовж 78 років життя вона встигла побувати у різних ролях і обставинах – була інституткою в Києві, студенткою археології в Санкт-Петербурзі, оперною співачкою у Парижі та Венеції, сестрою-жалібницею на фронтах Першої світової, аби зрештою стати українською письменницею. Дуже хотілося б, щоб наш кінематограф нарешті спромігся створити достойний байопік про неї.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic