У День пам’яті про депортацію кримських татар Україна солідарна з братнім народом, якого позбавляють Батьківщини

Існує доволі розтиражований вислів про те, що всі війни на Землі тривають не до укладення миру, а до смерті всіх воїнів, які брали в ній участь. Приклад з долею кримськотатарського народу під час Другої світової війни нагадує іншу важливу умову миру – розвінчання наративів, які виправдовують дії агресора. Формулювання сталінського режиму буцімто про те, що весь народ став зрадником і колаборантом із нацистами, в незалежній Україні було розкритиковане й відкинуте, як здавалося, назавжди. Але в Росії, як з’ясувалося в час окупації Кримського півострова, ця людиноненависницька маячня нікуди не поділася, її раз за разом повторюють у публічному просторі й навіть записали в підручники з історії.

Пам’ять про страждання під час депортації 1944 року – це не лише те, що об’єднує кримських татар між собою. В наші дні вона закликає до цілковитого несприйняття дій агресора, неможливості компромісу із поневолювачами й загарбниками. Недаремно окупанти не дають кримським татарам жодної можливості проводити в цей день публічні жалобні заходи. Власне, чи доречно говорити про бодай які-небудь політичні та громадянські свободи в захопленому росіянами Криму, якщо хвиля вже сучасних репресій торкається вже не тільки самих кримськотатарських активістів, а й тих, хто намагається захищати їх від судової розправи – адвокатів та правозахисників?

Збірка публіцистики Наталі Гуменюк “Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму” розказує про цю похмуру реальність, про яку ми тут, в Україні, не маємо права забувати. Хоча книжка ніби й не розповідає напряму про події 1944 року, зв’язки та аналогії з’являються повсякчас…

Про злочин сталінської влади СРСР – депортацію кримських татар, розпочату 18 травня 1944 року, докладно розповідається у відеолекції кандидата історичних наук Сергія Громенка на Youtube-каналі “Історія без міфів”:

Про правозахисника та борця за права кримськотатарського народу генерала Петра Григоренка читайте тут.

Гуменюк, Н.
Загублений острів [Текст] : кн. репортажів з окупованого Криму / фот. А. Власова, С. Мейкар, Н. Гуменюк [та ін.]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 311 с.



Категорії: Без категорії

Easysoftonic