Девіз Міжнародного дня людей людей з інвалідністю 3 грудня 2021 року – “Лідерство та залученість осіб з інвалідністю заради рівноправного і доступного світу без COVID-19”

Міжнародний день людей з інвалідністю, який відзначається щороку 3 грудня під егідою ООН та ВООЗ, адресований не тільки цій вразливій категорії осіб. Речники цих найавторитетніших світових організацій включно з Генеральним секретарем ООН Антоніо Гуттерешем докладають великих зусиль для того, щоб переконати людство в тому, що дотримання прав осіб з інвалідністю, залучення їх до публічної сфери є всезагальною справою. Окремо наголошується на безпосередньому зв’язку 7 із 17 Цілей сталого розвитку ООН із забезпеченням захисту прав людей з інвалідністю. Йдеться про ціль №4 – якісну освіту для всіх; ціль №8 – гідну працю й економічне зростання; ціль №10 – скорочення нерівності; ціль № 11 – сталий розвиток міст і спільнот; ціль № 17 – партнерство заради стійкого розвитку.

Перш ніж розповісти про те, як БІБЛІОТЕКА долучається до зусиль із побудови світу, дружнього до людей з інвалідністю, буде трохи пояснень щодо базових термінів і понять. Багато хто читав, чув або переглядав на відео історії успіху людей з інвалідністю – в наші дні вони стають високооплачуваними юристами, програмістами, журналістами, професіоналами в багатьох інших галузях, а також спортсменами-паралімпійцями; подорожують по всьому світу і стають популярними блогерами. Насправді все це є кінцевим етапом довгого та складного шляху, який має назву реабілітація. А його початок багато в чому подібний до опанування грамотності учнями початкової школи: дітей та дорослих потрібно навчити пересуватися на візку, спілкуватися спеціальною жестовою мовою для нечуючих; для незрячих актуальне уміння орієнтуватися в просторі за допомогою тростини, читати й писати рельєфно-крапковим шрифтом Брайля тощо. Крім цих зрозумілих складових реабілітації є також менш очевидні, але так само важливі. Серед них – отримання освіти належної якості (ціль №4 Сталого розвитку), яка б давала змогу конкурувати на ринку праці (ціль №10). Також дуже важливою є соціалізація осіб з інвалідністю, аби вони мали змогу сформувати й підтримувати коло спілкування за межами своєї квартири чи будинку. Доступність книжкового фонду, освітніх, творчих та розважальних активностей для дітей та дорослих з інвалідністю – те, над чим БІБЛІОТЕКА наполегливо працює впродовж останніх років. Під час реконструкції нашого приміщення у 2018 році було замінено вхідну групу та санвузол, аби до нас могли приходити читачі на колісних візках. Так само з 2018 року розпочалася плідна співпраця з громадською організацією “Особливі”. Кожен наш спільний захід, хай навіть це був перегляд кінофільму на великому екрані або виступ акторів-ілюзіоністів, має величезне значення, адже, наприклад, діти з розладами аутичного спектру досить часто не можуть відвідувати звичайні кінотеатри, вистави або концерти.

Ми також свідомі нашої місії, спрямованої на широке коло осіб без інвалідності. Адже гострою проблемою нашого суспільства є стигматизація (тобто брак поваги, цькування тощо) багатьох вразливих груп, серед яких, на жаль, є також люди з інвалідністю певних нозологій*. Найбільше від стигматизації страждають люди з розладами поведінки та психічного розвитку. Щоб переломити цю негативну тенденцію, потрібно доносити більше інформації до широкої громадськості. Цьому служить промоція інклюзивної літератури, передусім дитячої. У наших фондах вже є чимало таких книжок, БІБЛІОТЕКА не раз проводила їх презентації, у тому числі в онлайн-форматі. Наприклад, це були зустрічі з письменницями Євгенією Пірог, Анною Косарєвою, Оксаною Драчковською.

————

*Нозологія – наука про класифікацію всіх хвороб, відомих людству. У контексті реабілітації людей з інвалідністю вживається у значенні хвороби або групи хвороб, що безпосередньо призвели до інвалідизації.

Зображення: учасники майстер-класу громадської організації “Особливі”, в том у числі діти з інвалідністю. Лютий 2021 року.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic