Російські окупанти вбивають дітей та підлітків, що мають українське громадянство. Щоб заявити на весь світ про цей болісний і трагічний аспект нинішньої російсько-української війни, Україна спеціальною постановою Верховної Ради приєдналася до відзначення 4 червня Міжнародного дня пам’яті безвинних дітей – жертв агресії, встановленого постановою Генасамблеї ООН від 19 серпня 1982 року. Згідно з офіційними даними тільки в Донецькій та Луганській області від 2014 року загинуло 240 дітей. В Україні сьогодні згадують також жертв теракту в окупованій Керчі, що стався 17 жовтня 2018 року. Про цю трагедію можна прочитати у книзі Наталі Гуменюк “Загублений острів”.

Українська громадськість категорично не згодна з тим, що вибух та стрілянина у Керченському політехнічному коледжі, влаштована 18-річним студентом Владиславом Росляковим, не має відношення до російської окупації та анексії Криму. Якраз навпаки – це наслідок системного порушення прав дітей на життя та безпеку, вчиненого окупантами. Російська влада на окупованих територіях сама дає дітям та підліткам в руки зброю і вчить вбивати з неї. Мова перш за все про “Юнармію”, мілітаристську організацію, яка примушує дітей та підлітків до військових тренувань і вправ із бойовою зброєю. Тоталітарні практики “Юнармії” поширилися на окуповані українські території, що є кричущим порушенням міжнародного гуманітарного права. Внаслідок її діяльності переважна більшість однолітків Рослякова на підконтрольних РФ територіях вже не тільки тримали в руках зброю – вони вже вміють застосовувати її. Чи ж далеко було до біди?

Книжка Юрія Руденка War.ru нагадує про інші факти цинічних посягань окупантів на життя й здоров’я дітей. Так, внаслідок теракту 17 липня 2014 проти літака рейсу MH17 загинуло 80 дітей з числа пасажирів. 1 жовтня 2014 року (в перший день навчального року) в окупованому Донецьку було вчинено провокативний обстріл школи № 57, який лише завдяки дивом не призвів до масової загибелі учнів. 24 січня 2015 року під час артилерійської атаки на Маріуполь бойовики цілили не тільки по житловому масиву, блокпостові та ринкові, а й по подвір’ям шкіл № 5 та №69. Внаслідок обстрілу “Градами” того суботнього ранку загинув В’ячеслав Кашин, якому було чотири роки. П’ятеро дітей було поранено під час обстрілу Краматорська 10 лютого 2015 року.

Окремо слід згадати про активне застосування проросійськими бойовиками протипіхотних мін, заборонених міжнародними угодами. Вони становлять смертельну небезпеку для дітей та підлітків. В 2021 році на Луганщині в районі Трьохізбенки та Золотого бойовики почали активно застосовувати заборонені дистанційні міни ПОМ-2, що вже призвело до жертв серед цивільного населення.

Наш обов’язок із вшанування пам’яті дітей, що стали жертвами російської агресії – поширення інформації про них, інформаційний та дипломатичний тиск на Росію, підтримка зусиль із судового переслідування військових злочинців, а також підтримка ініціатив із гуманітарного розмінування територій у зоні розмежування. Обізнаність, єдність та співпереживання – наша громадянська зброя проти агресора.

Категорії: Без категорії

Easysoftonic