Модель літака Voisen (Вуазен) LAS з першими впізнавальними знаками Армії УНР

Цієї суботи приміщення БІБЛІОТЕКИ нагадувало вулик – у наших просторах Дорослі/Adult та Мистецтво/Art було влаштовано велику виставку стендових моделей, створених як дорослими майстрами й наставниками, так й дітьми й підлітками – учасниками фахових гуртків та студій. Свої роботи і навіть серії робіт представили фахові творчі колективи з Києва, Київської області, також у нас побував десант моделістів із Кропивницького. Наші учасники, гості, а також читачі й співробітники БІБЛІОТЕКИ дістали можливість познайомитися з людьми, які власноруч можуть відтворити у зменшеному вигляді – строго за визначеною масштабною шкалою! – зовнішній вигляд техніки минулого, а також самобутні історичні, фантастичні й навіть суто казкові сюжети з участю як машин, так і людей. Дійсно, тематичні межі, запропоновані організаторами – БІБЛІОТЕКОЮ та Спілкою моделістів з пластику IPMS Бориспіль – були дуже широкими – це й різні види військової та цивільної техніки – літаки й вертольоти, танки, бронемашини, бойові кораблі, а також цивільні транспортні засоби – від літаків до автомобілів до трамваїв; й людські фігури у військовій формі та цивільному одязі різних епох, і навіть персонажі казок та наукової фантастики. І все – на найвищому технічному та мистецькому рівні!

Воїн нинішньої російсько-української війни
Так міг би виглядати бойовий робот на службі в Збройних Силах України
Авіація – це не тільки літаки й вертольоти, а ще й дракони 🙂
Ще один розрив шаблону. Чи можна засобами стендового моделювання передати динаміку бою? Так!

Нехай нікого не вводить в оману схожість стендових моделей, особливо тих, що відтворюють вигляд автомобілів, на іграшки масового виробництва з магазинних полиць. Усі представлені на виставці роботи були дбайливо та старанно зібрані із спеціальних наборів пластикових деталей, а сам процес дуже нагадує промислове виробництво зразків тієї або іншої техніки, тільки в мініатюрі. Як з’ясувалося, цю подібність дуже посилює застосування спеціальних пристроїв – стапелів для літаків, кораблів і бронетехніки.Так само, як і прототипи, стендові моделі після збирання фарбуються, для чого студійці використовують спеціальні акрилові фарби, пензлики, трафарети й навіть розпилювачі з компресором. Між іншим, саме на цьому етапі у моделістів з’являються найширші можливості для творчого самовираження. БІБЛІОТЕКА помітила, що багато хто з них не обмежився відтворенням заводського пофарбування “згідно з техпаспортом”. Таким чином в експозиціях з`явилися, наприклад, бронемашини, вкриті снігом, інеєм, пустельним піском, обгорілі або іржаві тощо, або літак, пошкоджений зенітками противника.

Великий парк авто цивільного та подвійного призначення, а також один американський танк
Трамвай, що колись їздив вулицями Мюнхена
Бомбардувальник Пе-2 з пошкодженим крилом після нальоту Люфтваффе на радянський військовий аеродром

Стендове моделювання – не тільки точно технологічно вивірена праця на етапі складання чи досконала творчість, коли потрібно брати до рук пензлі, трафарет та розпилювач. Це ще часто близьке знайомство з історичною науковою та науково-популярною літературою. В цьому зрештою нема нічого дивного – адже на виставці, зокрема, був помітна велика зацікавленість технікою, зброєю, військовою формою часів Другої світової війни. Групи фігур, що зображують піхотинців та мінометний розрахунок Вермахту, нагадують про катастрофу на фронті німецько-радянської війни, яка розгорталася влітку та восени 1941-го. А майстерно виконана модель німецького лінкора “Бісмарк” викликає в уяві драматичні епізоди атак Кріґсмаріне на трансатлантичні морські транспорти в Атлантиці, описані у книзі британського історика Макса Гейстінґса “І розверзлося пекло”.

Бісмарк, лінкор у складі Кріґсмаріне, 1939
Бойовий мінометний розрахунок Вермахту
Група німецьких піхотинців часів Другої світової війни

Втім, на виставці були представлені унікальні експозиції, присвячені й іншим епізодам світової та української історії. Наприклад, це війна у В’єтнамі, в якій брали участь Збройні сили США, або найперші українські військові літаки доби УНР. Також було багато моделей, які відтворюють зброю та військову техніку СРСР та країн НАТО періоду Холодної війни. Була й окрема експозиція, присвячена вертольотам видатного киянина Ігоря Сікорського. БІБЛІОТЕКА скористалася чудовою нагодою, щоб запастися ілюстративним матеріалом для своїх майбутніх дописів на історичну тематику:)

Один з первістків українського авіапрому – пасажирський літак К-5
Експозиція “Експериментальна та нереалізована бронетехніка періоду Другої світової війни”
Танки, відтворені гуртківцем БІБЛІОТЕКИ Іллею Гуцолом
Екзотична бойова крилата машина – радянський екраноплан “Орленок”,
Експозиція моделей гелікоптерів Ігоря Сікорського
З експозиції, присвяченої війні у В’єтнамі, виконаної Олегом Прокопцем

Власне, історія знайшла відображення і в лекційній програмі виставки. Доцентка Національної академії керівних кадрів культури й мистецтва Ірина Несен прочитала лекцію на тему “Київ крізь призму культурних відкриттів”.

У числі партнерів виставки – немало авторитетних державних та приватних підприємств. Серед них – державний холдінговий концерн “Укроборонпром” та його підрозділи – державні підприємства “Антонов”, КБ “Луч” і “Артем”, а також приватні підприємства Laser Model Graver, Reskit, які безпосередньо спеціалізуються на постачанні матеріалів та інструментів для створення моделей. Наші учасники – клуби стендового моделювання “Десна” (м. Київ), загальноосвітньої школи у с. Пухівка, “Еврика” (м. Бориспіль), Центру позашкільної роботи у Святошинському районі м. Києва, клубу ІТСМ (м. Кропивницький), а також гурток стендового моделювання, що діє у БІБЛІОТЕЦІ. Як можна побачити на спільному фото після церемонії нагородження, у наших стінах зібралася чимала й дуже мотивована громада фанатів історико-технічної творчості. Сподіваємося, у фестивалю “Простір творчості-2021” обов’язково буде продовження 🙂

Категорії: Без категорії

Easysoftonic