Складна розмова з дітьми та підлітками про похмуру реальність Голокосту на сторінках роману Джона Бойна “Хлопчик у смугастій піжамі”
Чи потрібно розповідати дітям про такі жахіття новітньої історії, як Голодомор та Голокост? Дитячі письменники як на Заході, так і в Україні наполегливо вчаться такої образності, художньої мови та психологічної виваженості, щоб без вагань і ствердно відповідати на це питання. Однак “дорослі” жанри документальної повісті або белетризованої біографії не завжди підходять для молодшої аудиторії.
БІБЛІОТЕКА знає приклади того, як українські автори творів для дітей про Голодомор, Голокост і Чорнобиль успішно використали засоби казкотерапії. Це дає змогу дотриматися базового етичного принципу дитячої та підліткової літератури – не залишати найменших читачів у психологічній безвиході, накреслювати для них шляхи боротьби із загрозами – як доступні уже нині, так і ті, що відкриються для них у дорослому віці.
Власне, відомий ірландський письменник Джон Бойн у своєму романі “Хлопчик у смугастій піжамі”, звертаючись до підлітків, робить спробу поєднати жанри – “дитячу” казку та “дорослу” белетризовану біографію. Сюжетна канва твору – дружба між двома хлопцями- однолітками – сином коменданта нацистського табору смерті Бруно та в’язнем-євреєм Шмулем – напевне не могла мати місце в історичній реальності Другої світової війни. Автор чесно попереджає про це своїх читачів перед початком розповіді.
Проте загалом реалістична розповідь про життя та побут родин офіцерів у нацистській Німеччині та м’яко, обережно відтворений контраст із нелюдськими умовами виживання за колючим дротом у гетто й таборах смерті працюють на глибинну психологічну достовірність конфлікту між гуманістичними цінностями та людиноненависницькою політичною ідеологією.
“Хлопчик у смугастій піжамі” – це твір не тільки про Голокост. Попри те, що в центрі уваги Джона Бойна діти, як прийнято говорити нині, молодшого шкільного віку, авторові йдеться про гострий і непримиренний конфлікт поколінь, присутній у багатьох дорослих творах на цю тематику. Протиріччя між загальнолюдськими цінностями і політичною доцільністю часто зовсім не такі прості, як здається на перший погляд. До того ж автор і батькам, які захочуть прочитати книжку разом із дітьми, підкидає на обдумування ще одну морально-етичну дилему. Чи доречний у наші дні постулат про те, що батькові (батькам) видніше, що є кращим для їхніх дітей?
Роман Джона Бойна був екранізований, однойменна стрічка режисера Марка Германа вийшла на екрани у 2009 році й отримала кілька престижних нагород, серед яких – приз глядацьких симпатій на кінофестивалі в Чикаго. Отже, читаймо книжку й дивімося кінокартину!
Бойн, Джон.
Хлопчик у смугастій піжамі [Текст] : роман / пер. з англ. В. Шовкуна ; обкл. Н. Гайдучика. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 187 с.