День Незалежності України – порівняно молоде державне свято. Йому ще досі дещо бракує традицій та ритуалів, ще не всі наші громадяни уявляють собі, що слід зробити, щоб належно відсвяткувати 24 серпня. Особливо нині, в час карантинних обмежень та скасування масштабних публічних заходів.

БІБЛІОТЕКА впевнена: у Дня Незалежності були, є та будуть атрибути та традиції, що не дадуть сприймати його просто як додатковий вихідний. До атрибутів належать перш за все державні символи: Державний Прапор, Державний Гімн, Державний Герб. А традицією могла б бути будь-яка особиста підтримка ідеї нашої державності. Наприклад, це може бути читання книжок про Україну та її історію. Запрошуємо знайомитися з тематичним книжковим оглядом.

Українське дошкілля [Текст] : зб. для читання і розповідання дітям старш. дошк. і мол. шк. віку / упоряд. Н. і О. Зінкевичі ; худож. Т. Проць. – 4-е вид. – К. : Смолоскип, 2005. – 554 с. 

Укладена подружжям палких борців за Незалежність України Осипа та Надії Зінкевич збірка “Українське дошкілля” має тематичний розділ “На День Незалежності”. Він містить вірші – від коротеньких чотиривіршів, зручних для вивчення напам’ять, до більших творів про Україну, її Прапор, Конституцію, стрілецьких пісень; також у ньому є хрестоматійний вірш Василя Симоненка “Лебеді материнства”. Є кілька коротких оповідань про державні символи України, про українських військових, про Київ. Прочитайте щось із цього разом з дітьми!

Шаповал, Юрій Іванович.
Держава [Текст] : іл. енцикл. України / передм. авт. ; фот. Ю. Бусленка, М. Бочека, О. Іванова. – Київ : Балтія Друк, 2008. – 159 с.

Розповісти про Україну та її державність можна також у форматі яскравої ілюстрованої енциклопедії. Її автор – відомий український історик, спеціаліст з ХХ століття Юрій Шаповал.

Плохій, С. М.
Брама Європи [Текст] : історія України від скіфських воєн до незалежності / пер. з англ. Р. Клочка ; дизайнер обкл. М. Тітов. – 2-е вид. – Харків : Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2018. – 495 с. 

Здобуття нашої Незалежності – процес, що тривав тисячоліттями, не завершився він і донині. Професор Гарвардського університету Сергій Плохій розкриває його суть, досліджуючи на перший погляд вузьку історичну проблематику – зміну кордонів українських земель від сивої давнини до сьогодення. Під його пером твердження про те, що проголошення Незалежності України в 1991 році належить до найважливіших подій історії всієї Східної Європи, перестає здаватися риторичною фігурою. Це факт, достовірність якого з кожним роком дістає нові й нові підтвердження.

Грицак, Ярослав.
Нарис історії України [Текст] : формування модерної укр. нації ХIХ-ХХ ст. : навч. посіб. для учнів гуманіт. гімназій, ліцеїв, студ. іст. ф-тів вузів, вчителів. – 2-е вид. – К. : Генеза, 2000. – 358 с.

Історик Ярослав Грицак заходить з іншого боку: він пише не так про територію, як про українську спільноту. Ми дізнаємося, що і хто спонукало її до глибинних змін, завдяки яким наша Незалежність стала єдино можливою нашою долею. Автор доводить фактами: самостійна Українська держава – однозначно модернізаційний проєкт, ми просто не виживемо в умовах історичного реваншу – ні у форматі Російської імперії, ні у вигляді УРСР.

Лук’яненко, Левко Григорович.
Незнищенність [Текст] . – 3-є вид., допов. – К. : [б. в.] ; , 2008. – 79 с. 

Напевне, немає іншої людини, чия особиста доля була б щільніше пов’язана з Актом проголошення Незалежності України, ніж у Левка Лук’яненка. За свою боротьбу за її самостійність він був засуджений до рострілу, в останній момент заміненого ув’язненням на 25 років. Він вірив у нашу Незалежність ще тоді, коли СРСР здавався абсолютно непорушним. Втім, Левкові Григоровичу не просто випало дожити до переломного 1991 року – він і був саме тією людиною, яка 24 серпня нашвидкоруч у звичайному шкільному зошиті написала текст історичного Акту, прийнятого Верховною Радою. Ще один неймовірний факт: 24 серпня – якраз його день народження!

Як людина, що пройшла камеру смертників і тривале політичне ув’язнення, Левко Лук’яненко був свідомий свого обов’язку писати книжки, або свідчити про побратимів та переломні історичні події. Втім, книжка “Незнищенність” дещо інша – вона спрямована у майбутнє, це аналітика про те, як нам наповнити Незалежність реальним політичним змістом.

Липинський, В’ячеслав Казимирович.
Вступне слово для читачів із ворожих таборів ; Листи до братів-хліборобів [Текст] / передм. К. Галушко ; ред. Л. Івшина ; упоряд. І. Сюндюков, М. Томак, Н. Тисячна. – 2-е вид. – К. : Українська прес-група, 2013. – 29 с. 

В Незалежності України, так само у державної незалежності США, є свій батько-засновник. Його ім’я – В’ячеслав (Вацлав) Липинський, який попри своє польське етнічне походження був першим, хто обґрунтував необхідність повного державного суверенітету для України. Тоді, на початку ХХ століття, його ідея здавалася надто радикальною та нездійсненною, а між тим з перспективи сьогодення вона виявилася єдино правильною. Читаймо В’ячеслава Липинського як достойне і цікаве першоджерело з нашої історії!

Категорії: Без категорії

Easysoftonic