30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек. Щиро вітаємо всіх причетних!
Найперша асоціація із словом “бібліотека” – це, звісно, книжки. Великі шафи й полиці з ними, що стоять рядами. Проте віднедавна стільки ж книжок, скільки на стелажах у наших читальних залах, може легко вміститися у сучасному смартфоні або планшеті.
Років десять тому, коли в Мережі з’явилися перші великі сервіси з доступу та скачування електронних книжок, багато хто почав вважати, що епоха традиційних бібліотек добігає кінця. Однак досвід оновлення простору, фондів і спектру послуг БІБЛІОТЕКИ, розпочатого 2016 року, засвідчив – ми цілком можемо успішно конкурувати за нашого читача.
Впродовж минулого десятиліття в Україні, як і в усьому світі, відбулося значне інституційне посилення захисту авторського права. Вже безповоротно залишилася в минулому звичка шукати книжкові новинки на піратських онлайн-платформах – по-справжньому вартісні книжки, як і належить, в електронному форматі теж коштують грошей, іноді доволі немалих. Як ми вже писали з нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права, саме сучасні бібліотеки покликані розв’язати фундаментальну суперечність між необхідністю фінансувати літературу й книговидання та не менш важливою необхідністю всезагального (й тому безоплатного) доступу до наукової, мистецької та культурної спадщини.
Втім, БІБЛІОТЕКА не тільки економить кишенькові гроші своїх читачів. За останні роки ми зрозуміли, що можемо допомагати їм також у більш серйозних речах. Наприклад, створити умови для того, щоб діти й підлітки могли самостійно й усвідомлено обрати напрям своєї майбутньої професійної кар’єри. У 2021 році ми спільно з видавництвом Book Chef провели серію онлайн-зустрічей у рамках проєкту “Кастинг професій”, проте це, так би мовити, лише вершечок айсберга.
Наші творчі й освітні гуртки та студії, а також заняття з дитячим психологом дозволяють дітям та підліткам говорити про себе замість “я мрію бути” (художником/письменником/музикантом/інженером” тощо) – “я вже готуюся бути”. У наших стінах можна не тільки задовольнити цікавість щодо тих чи інших активностей, а й здобути перші результати на обраному шляху. Наприклад, взяти участь у художній або історико-технічній виставці, стати одним з авторів збірки оповідань або казок, потрапити на цікавий майстер-клас або на зустріч з улюбленою письменницею або письменником.
Попри бурхливий розвиток відеоблогів, завжди залишатиметься правдивим твердження – твої професійні зацікавлення та/або захоплення будуть серйозними тільки якщо ти читатимеш про це книжки. Завдяки БІБЛІОТЕЦІ й бібліотекарям твій шлях до них може бути значно коротшим і приємнішим!